Odvolací soud o rok snížil trest Pitrovi za daňové úniky

12.12.2013 11:51 | Zprávy

Odvolací Vrchní soud v Praze dnes o rok snížil kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi trest za daňové úniky z roku 1994. Uložil mu čtyřleté vězení, součástí trestu je také pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Soud uznal vinným i Pitrova společníka Miroslava Provoda, kvůli novoroční amnestii ho však nemohl potrestat.

Odvolací soud o rok snížil trest Pitrovi za daňové úniky
Foto: red
Popisek: Podnikatel Tomáš Pitr

"Časová vzdálenost od spáchané trestné činnosti vedla vrchní soud k závěru, že trest odnětí svobody ve výši pět let je nepřiměřeně přísný," prohlásil dnes předseda senátu Viktor Mach. Odvolání Provoda i státního zástupce soud zamítl.

Obžaloba tvrdí, že Pitr s Provodem se jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zvlášť závažného zločinu krácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Letos do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které již Provodovi vzhledem k příliš dlouhému stíhání nelze uložit trest. Muž však trval na projednání věci a očištění svého jména, shodně jako Pitr totiž vinu odmítá. Pitra amnestie nezahrnula, protože se v minulosti skrýval před spravedlností v zahraničí.

Pitr byl již dříve odsouzen

Kontroverzní podnikatel byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil dva roky ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…