Filip Hajný se ve své dnešní výpovědi opíral o výsledky auditu, který již před lety měl zadat tehdejší náměstek primátora Rudolf Blažek. Z auditu mimo jiné vyplývá, že odbor informatiky pražského magistrátu neřídil a nekontroloval průběh realizace projektu, ač to měl v popisu činnosti. „Naopak vše nasvědčuje tomu, že skutečným koordinátorem projektu byla firma Haguess,“ citoval server Novinky.cz právníka Hajného.
Pražský magistrát se tak stal na společnosti Haguess v otázce Karty Pražana závislý. Vztah společnosti k městu je podle zmíněného auditu zakotven „účelově k tomu, aby tato společnost měla zajištěné dlouhodobé působení v projektu a z něj plynoucí příjmy“.
„Přitom projekt Opencard je tak ve všech oblastech zcela mimo kontrolu hlavního města Prahy,“ citoval Hajný výslednou zprávu auditora. Tak zvaný business plán projektu byl od začátku „účelovou a zcela nedosažitelnou fikcí“, zmiňuje dále audit. Celý projekt byl původně ukazován coby samofinancovatelný. „Jak se později ukázalo, projekt samofinancovatelný nikdy nebyl, a pokud vím, tak stále není,“ citoval Hajného server.
„U řady zakázek v rámci projektu bylo auditorem identifikováno záměrné a účelové dělení zakázky do samostatných smluv, aby se zadavatel mohl vyhnout vyšší formě výběrového řízení. Největší prospěch z těchto postupů měla podle auditora společnost Haguess,“ dodal právník Hajný dále.
„Vzhledem k rozsahu auditorem popsaných pochybení v rámci projektu se nemohlo jednat o náhodu a trestná činnost byla pravděpodobně páchána v rámci organizované skupiny, a to ve spolupráci osob pracujících pro hlavní město Prahu, Dopravní podnik hlavního města Prahy, společnost Haguess a případně další společnosti, které na projektu participovaly či participují,“ uzavřel svou výpověď před poslaneckou komisí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma