Minulý týden jste se vrátil z konzervativní konference CPAC v Budapešti. O konferenci se referovalo jako o největším setkání konzervativních sil v Evropě. Můžete nám popsat, co se na konferenci odehrálo?
Konferenci organizuje Americká konzervativní unie. Původně byla akce určena jen pro Spojené státy, v posledních letech se ale začala rozšiřovat do celého světa – Austrálie, Japonska, Brazílie nebo právě do Maďarska. Cílem je podpora politiků, kteří se hlásí k hodnotám jako je rodina, právní stát, osobní odpovědnost nebo národ a jejich projení s konzervativně smýšlejícími intelektuály a aktivisty. V druhé řadě se pak jednalo o jakýsi veletrh organizací propagujících konzervativní hodnoty, které na konferenci prezentovaly svou činnost. Jak shrnul jeden z řečníků – Budapešť se na ty dny stala hlavním městem konzervatismu v Evropě.
Na konferenci CPAC vás jako svého reprezentanta vyslalo hnutí SPD. Dáváte tím jako hnutí najevo, že se hlásíte mezi konzervativce?
To, jestli jsem konzervativec, nechť posoudí ti, kteří se zabývají politickou taxonomií. Já hledám politiku, která je na straně zdravého rozumu. Ten v poslední době nalézám právě u stran, které ideově vycházejí ze základů politického a národního konzervatismu, a mezi ně lze podle méhu názoru bezesporu řadit i hnutí SPD. Přece jenom, už také nepatřím mezi nejmladší, mám rodinu s dvěma dětmi, a témata, jako je podpora rodiny, následování určitého hodnotového systému, národní kultury, zachování určitého životního standardu, ale i určitá odpovědnost ke starším, se mě dotýkají osobně. Skutečně si nemyslím, že by nám jako rodině prospělo cílené snižování životní úrovně nebo vymývání hlav agresivní LGBT ideologií. Na konferenci jsem proto jel jako součást delegace hnutí SPD, spolu s několika členy naší mládežnické organizace, ale i čistě ze zájmu o výměnu poznatků v oblasti konzervativního myšlení.
Co vás na konferenci zaujalo? Hodně se mluvilo o projevu Viktora Orbána, který hovořil o bruselském šlechtění viru progresivismu, který nakazil Evropu.
Viktor Orbán svým projevem na začátku konference nastavil laťku skutečně vysoko, z toho, co jsem slyšel, tak se ostatní vstupy na jeho projev jen dotahovaly. Kromě toho, že nekompromisně hovořil o úpadku Evropy a o jeho příčinách, tak také narýsoval řešení, tedy jeho slovy „protilátku“. Ta spočívá v podpoře rodiny a národní soudržnosti, v ochraně státních hranic a vlastní kultury a ve výchově talentů. Tedy recept, který evidentně funguje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml