Pakty OSN a Istanbulská deklarace pro mě nic neznamenají. Stejně se podle nich nebudeme řídit, bouchl do stolu Babiš

12.01.2019 13:33 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo pohovořil o plánovaném zvýšování důchodů. „V roce 2021 bude průměrný důchod alespoň 15 tisíc,“ předpokládá a upřesnuje, kde na tyto stoupající výdaje chce brát finance. A znovu se také například pustil do ministryně práce Maláčové kvůli jejímu návrhu na zvyšování životního minima.

Pakty OSN a Istanbulská deklarace pro mě nic neznamenají. Stejně se podle nich nebudeme řídit, bouchl do stolu Babiš
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Podle nastaveného „automatu“ by příští rok měly důchody růst o sedm set korun. Babiš říká, že by k tomu chtěl přidat ještě dvě stovky, aby prý dorovnal rychleji rostoucí mzdy. „Ano, je to můj návrh, o kterém se chci bavit,“ potvrdil.

A následně redaktora upozornil, že mu asi zapomněl připomenout, že má vlastně střet zájmů. „Protože jsem už důchodce, a protože to všechno vlastně dělám kvůli sobě,“ dodal premiér s tím, že sice nárok na penzi má už od loňského listopadu, ale nesehnal ještě potřebné papíry.

Svůj slib, že v roce 2021 bude průměrná penze patnáct tisíc, hodlá prý splnit. „Počítám s tím, že splním slib, který jsem dal a že za dva roky průměrný důchod bude minimálně patnáct tisíc,“ řekl a podotkl, že seniorům za rok přidali devět set korun měsíčně a lidem nad pětaosmdesát let ještě o tisícovku měsíčně navrch.

Je si prý vědom, že k tomu, aby průměrná penze mohla být patnáct tisíc, tak je k tomu třeba mít zdroje. „Hlavním zdrojem jsou odvody sociálního pojištění a díky nim i letos je důchodový účet přebytkový,“ uvedl s tím, že ze všeho nejdřív chce v této oblasti napravit staré křivdy.

Zaměřít se chce hlavně na příjmovou stránku, protože je jasné, že jen současné příjmy nebudou stačit. „Aby se dál chodilo do penze v pětašedesáti letech, což je dřív než v západní Evropě, tak na to potřebujeme zdroje, a ty budeme hledat,“ doplnil s tím, že inspirovat se chce v jiných zemích.

Nesouhlasí s tím, co chce ministryně práce Maláčová, aby třetí pilíř byl povinný. „Nechci, aby třetí pilíř byl povinný. Lidé to nemají rádi a připomíná jim to starou dobu. Spíš je třeba lidem nabídnout možnosti,“ řekl Babiš a doplnil, že o tom všem se budou bavit v rámci koalice.

Stejně nelibě se vyjádřil i o návrhu Maláčové týkajícímu se zvyšování životního minima. „Paní ministryně přichází s návrhy, které mají dopad na rozpočet, ale nezajímá ji, kde na to vezme peníze,“ postěžoval si premiér. Zdůraznil, že po Maláčové v prvé řadě chce, aby udělala revizi sociálních dávek, než se zase budeme bavit o nějakém jejich zvyšování, a abychom efektivně bojovali proti zneužívání dávek na bydlení a v nezaměstnanosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…