Od startu plošného testování obyvatel pomocí antigenních testů 16. prosince bylo doposud provedeno kolem 158 tisíc testů, z toho 9 424 jich bylo pozitivních. V 5 195 případech šlo o bezpříznakové nakažené. „Už jen tato čísla ukazují smysl tohoto testování,“ uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Například v pondělí 21. prosince bylo z celkem 7 860 nově nakažených odhaleno celkem 1 429 lidí pomocí antigenních testů. Antigenní testy jsou rychlejší, ale údajně méně přesné než PCR testy, na něž lékaři obvykle posílají pacienty s příznaky nákazy. Masivní používání antigenních testů ovlivňuje celkové statistiky pozitivity testů, tedy podíl pozitivních testů z celkového počtu provedených.
Celkem zatím bylo provedeno 600 tisíc antigenních testů, do tohoto čísla patří kromě plošně otestovaných také testy provedené v sociálních a zdravotnických zařízeních. S těmito informacemi bude podle Duška Ministerstvo zdravotnictví muset počítat. Od 1. ledna se totiž bude měnit výpočet indexu rizika tzv. protiepidemického systému.
K antigennímu testování se na svém facebooku vyjádřil také lékař Šimon Reich. Nic podle něj není tak jednoznačné. „Nemáme ponětí, kolik těchto ‚nákaz‘ (správně řečeno pozitivit) je opravdu infekčních. A u jakého procenta takto zachycených by vyšla pozitivita i u dodatečného PCR testu? Americká FDA varovala před falešnou pozitivitou antigenních testů již první týden v listopadu. Samozřejmě pokud preventivně každého z nich na 14 dní zavřeme pod zámek, tak to dynamiku šíření zpomalí. Otázkou je, do jaké míry a do jaké doby to má a bude mít smysl,“ napsal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: AZy