Pithart: Politik by někdy měl dát přednost svému svědomí než tomu, co chtějí jeho voliči

19.10.2015 14:41 | Zprávy

V některých chvílích by pro politika mělo být důležitější jeho svědomí než to, co chtějí jeho voliči, říká ohledně uprchlické krize bývalý politik Petr Pithart v rozhovoru, který poskytl Lidovým novinám. Ukázku z něj přinesl server Lidovky.cz.

Pithart: Politik by někdy měl dát přednost svému svědomí než tomu, co chtějí jeho voliči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart

Na otázku, zda sdílí dnešní strach z uprchlíků, odpovídá, že nemůže říct, že by tomuto strachu a ­obavám nerozuměl. „Nevím ale, co by se muselo stát, aby ti uprchlíci chtěli k­ nám. Naše pověst nám na dlouho garantuje, že rozhodně nějakými uprchlickými vlnami zaplavováni nebudeme,“ myslí si bývalý lidovecký politik.

Celý text je v placeném digitálním vydání Lidových novin, ukázka z něj pak ZDE

Poukázal přitom na nedávná slova německé kancléřky. Angela Merkelová prý v souvislosti s uprchlickou krizí řekla: „To, co považuji za správné, to budu prosazovat, ať už si voliči myslí cokoli.“ „Představte si, že by něco podobného řekl Bohumil Sobotka nebo Andrej Babiš. Tady se zase projevila propast mezi politickou kulturou naší a německou. Václav Havel by se také nikdy před veřejným míněním neplazil jako současní čeští politici,“ prohlásil Pithart.

Přiznal se, že je z dnešní české politiky rozčarován. Prý proto, že v ní ubývá lidí, kteří by měli odvahu jako Merkelová. „Já jsem ji měl. K řeholi politika prostě patří, že v určité situaci musí své svědomí nadřadit vůli svých voličů,“ pochlubil se.

Přestože se v názoru na uprchlickou krizi s prezidentem Milošem Zemanem evidentně neshoduje, na jednu věc společný názor mají: „Na krajské zřízení jsme čekali osm let a to, co se schválilo, je podle mého největší chyba, v­ čemž se shoduji s Milošem Zemanem,“ uvedl Pithart a dodal: „Ráno před hlasováním poslanci vůbec netušili, jestli krajů bude osm, nebo sedmadvacet. To je úplně šílené,“ řekl s tím, že stejně vážné pochybení je také sloučení samosprávy a státní správy. „Lidé jdou na úřad a často nevědí, jestli jdou k eráru, nebo na samosprávu. Mnohdy to nevědí ani ti lidé na těch úřadech,“ vysvětlil.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

17:29 Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro Pa…