Šik ve svém příspěvku na facebooku analyzuje události posledních dní a týdnů, které naznačují, že stále větší část politiků v Evropě volá po ukončení protiruských sankcí v energetice, protože tím Evropa ekonomicky vyčerpává jen sebe. Hlavní zemí, která se nadále spoléhá na ruský plyn, je Maďarsko, které nyní zachraňuje Slovensko, kterému dodávky ruského plynu omezila Ukrajina.
„Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó v úterý oznámil, že propojovací hraniční bod Veľké Zlievce/Balassagyarmat z Maďarska na Slovensko byl kvůli odstávce přes Ukrajinu uveden do plného provozu,“ informuje Šik a cituje slova maďarského ministra zahraničí.
„Podařilo se nám vyřešit problém dodávek zemního plynu na Slovensko a do Maďarska, přestože nám Ukrajina způsobila velmi vážné potíže. Abychom zajistili spolehlivé dodávky plynu na Slovensko přes Maďarsko i při zastavení jeho tranzitu přes Ukrajinu, museli jsme zvýšit kapacitu spojovacího plynovodu mezi našimi zeměmi. Dnes je plynovod mezi Maďarskem a Slovenskem v provozu se zvýšenou kapacitou. Kapacitu tohoto plynovodu jsme nyní zvýšili o 900 milionů metrů krychlových ročně. Dosud se mezi oběma zeměmi přepravovalo 2,6 miliardy metrů krychlových ročně. Počínaje dneškem se tento objem zvýší na 3,5 miliardy metrů krychlových, ve srovnání s loňským rekordním objemem se objem zemního plynu přepraveného přes Maďarsko na Slovensko za první tři měsíce letošního roku zvýšil o 50 %,“ uvedl Szijjártó.
Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?Anketa
O tom, že by mohl být Nord Stream opět zprovozněn, mluvil i Patrick Pouyanne, šéf jednoho z největších nadnárodních koncernů TotalEnergies, který se specializuje na zpracování ropy a plynu. Jak informuje Pavel Šik, Pouyanne „minulý týden na akci pro průmyslníky v německém hlavním městě Berlíně řekl, že by ho nepřekvapilo, kdyby dvě trubky Nord Streamu ze čtyř byly zprovozněny, protože neexistuje způsob, jak být konkurenceschopný vůči ruskému plynu s LNG pocházejícím odkudkoli“.
Jenže Lars Klingbeil, člen SPD a pravděpodobný budoucí ministr financí, podobné spekulace podle Šika ihned odmítl. „Klingbeil byl přitom vedle Merze hlavním hybatelem nových německých dluhů postavených na tezi, že Rusko je největší bezpečnostní hrozba pro Německo,“ upozorňuje ekonom.
Stejně tak se vedou zatím tajné schůzky o možném zprovoznění nikdy nespuštěného Nord Streamu 2. „Bild Zeitung na začátku března informoval, že Richard Grenell, Trumpův vyslanec pro zvláštní mise a bývalý velvyslanec USA v Německu, několikrát neoficiálně cestoval do Švýcarska, aby se zúčastnil jednání o projektu Nord Stream 2. Grenell to ale oficiálně popřel,“ informuje Šik.
Šik se na závěr opět vrací do Maďarska a cituje ministra zahraničí Szijjártá, který velebí maďarsko-slovenskou spolupráci na dodávkách plynu. „Kdybychom my, Slováci a Maďaři, neučinili odvážná rozhodnutí dříve, měli bychom teď velký problém. O pomoci Evropské unie nemohu dlouze mluvit, protože žádná nebyla. Kdybychom navzdory hrozbám sankcí nepostavili plynovod TurkStream a kdybychom navzdory tomu, že se nám všichni smějí, nepostavili maďarsko-slovenské propojení, (...) pak bychom ani v jedné zemi neměli zajištěné dodávky plynu a buď bychom neměli čím topit, nebo by nemohly fungovat továrny,“ prohlásil Szijjártó.
Jak psal maďarský deník Világgazdaság, Maďarsko se stává regionálním centrem distribuce plynu. Maďarsko nadále získává většinu svého plynu v souladu s dlouhodobými smlouvami s Gazpromem prostřednictvím plynovodu TurkStream a jeho prodloužení přes Bulharsko a Srbsko. Podle maďarských údajů činil tento objem v roce 2023 celkem 5,6 miliardy metrů krychlových a v roce 2024 dosáhl rekordních 7,6 miliardy metrů krychlových.
Maďarský ministr zahraničí je podle Šika ukázkou schopného politika, který dokáže ve prospěch své země procestovat celý svět. „Aktuálně je Szijjártó v Srbsku, kde Maďarsko společně se Srbskem plánuje nový plynovod. Ten chlapík je podle mého jeden z nejlepších ministrů zahraničí v Evropě a také jedna z odpovědí úspěšnosti Orbána. Za poslední dva týdny jednal s představiteli Bruneje, Ruska, Spojených arabských emirátů, Vatikánu, Libanonu, Rovníkové Guineje, Slovenska a nyní Srbska. Mezitím byl v Bruselu a ještě navštívil nějakou besedu s občany. Ve srovnání s naším omylem Černínského paláce,“ dodal Šik kriticky k českému ministrovi zahraničí Janu Lipavskému.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič