Pochodem odchod, Skoti se bouří. Ale co na to Boris Johnson?

12.01.2020 6:40 | Zprávy

Ve skotském největším městě Glasgow v sobotu pochodovali tisíce lidí podporující nezávislost Skotska na Spojeném království. Pochod byl prvním z celkem osmi naplánovaných a stojí za ním organizace All Under One Banner (AUOB). Stalo se tak chvíli poté, co zaznělo, že pokud by se dnes konalo druhé referendum o nezávislosti Skotska, pak by vyhráli lidé, kteří se chtějí odtrhnout. Plánovány jsou podobné akce i v dalších místech země. Nevyhnou se ani Edinburghu.

Pochodem odchod, Skoti se bouří. Ale co na to Boris Johnson?
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Pochod se konal den po proslovu bývalého poslance za labouristy Bena Bradshawa, který řekl, že konat se dnes druhé referendum o nezávislosti Skotska, tak si je „na sto procent jist“, že Skotsko Spojené království opustí.

Organizace se chystá pochody organizovat po celém Skotsku. Konat se budou též v hlavním městě Skotska Edinburghu.

Uspořádat referendum měl v plánu i šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Prohlašoval, že pokud by jeho strana vyhrála, tak jej uspořádá. Současný premiér Velké Británie Boris Johnson, jenž nad Corbynem přesvědčivě zvítězil, nové referendum odmítá. Prosadit se jej však i přesto snaží první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová.

První referendum o nezávislosti Skotska se konalo 18. září 2014. O jeho uskutečnění se dlouho předtím snažila Skotská národní strana a její předseda Alex Salmond. Konalo se za vlády Davida Camerona. Obyvatelé Skotska nezávislost odmítli. 55,3 % voličů se vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království, zatímco pro nezávislost jich hlasovalo 44,7 %. Volební účast překonala hranici 85 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…