Polovina Čechů chce jednat s Rusy. ČT to rozřešila. Padlo překvapivé

28.09.2022 12:31 | Komentář

Až 50 % lidí by klidně s Ruskem vyjednávalo o plynu. Téma rozebírali Reportéři ČT a ukázali mimo jiné, o kolik budou muset někteří výrobci nebo poskytovatelé služeb zdražit. I se stropem na ceny, který zavedla vláda. Zaznělo také, že Putin proti Evropě používá jako zbraň její trh s plynem. Dle ekonoma Navrátila bude zima drahá, i když plyn a elektřina nedojdou. A odstřihnutí se od evropského trhu? To by znamenalo výpadek dodávek plynu a ropy. „Poměrně dobře udělaná reportáž. Trochu provládní, ale na to jsme u České televize zvyklí. Nicméně naznačila, že se prohlubuje rozdělení národa na bohaté a chudé," uvedl pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš.

Polovina Čechů chce jednat s Rusy. ČT to rozřešila. Padlo překvapivé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynoměr, ilustrační foto

„Evropa se roky nechala lákat nízkými cenami ruského plynu a byla slepá k tomu, jak nebezpečným partnerem Rusko je. A tak Vladimir Putin udělal to, o čem jeho propagandisté žertovali ve světoznámé písničce. Zastavil Evropě plyn a obrátil proti ní jako zbraň její vlastní trh s plynem a elektřinou. Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, odsuzovalo to skoro 90 % lidí u nás. Jenže teď se dopady války odrážejí v našich peněženkách. A téměř 50 % lidí se domnívá, že bychom u Rusů měli požádat o levný plyn. Jaké jsou zákonitosti velmi složitého trhu, ukazuje naše reportáž,“ uvedl problematiku Marek Wollner, moderátor a hlavní dramaturg pořadu.

Jako příklad výroby zasažené cenami plynu byla v pořadu uvedena rodinná sklárna Svojkov, které už v květnu třikrát navýšili cenu za plyn. V rodinném hotelu v Jánských lázních museli 16. září už pustit plynové topení. Fixace elektřiny i plynu majiteli končí na konci roku. Dle toho, co schválila vláda, očekává, že bude platit o 200 % více. V rodinné cihelně ve Štěrboholech se po restitucích rozhodli přejít na plyn místo uhlí. I tam ještě mají fixaci, pak ale nastane „svízelná situace“.

Dle ředitelky komunikace ministerstva financí by zastropování cen energií mělo platit do konce příštího roku. Ale jedná se pouze o hrubý odhad. Odborník na elektroenergetiku Michal Macenauer pak předpokládá, že problémy by měly přetrvat do poloviny roku 2023, ale už by neměly být v roce 2024.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…