Porušují demokracii, aby ji zachránili. Petr Robejšek rozebral, co dnes chybí

22.05.2024 15:20 | Monitoring

Inovace republiky přinesla rozhovor s ekonomem a politologem Petrem Robejškem. Hovořilo se o vývoji společnosti i politice. „Dneska se může bojovat pro demokracii a ve jménu demokracie se mohou porušovat instituce demokracie. Bojuje se za zdraví a ve skutečnosti o zdraví vůbec nemůže být řeči,“ hovořil Robejšek o paradoxech, které se dnes dějí. Zmínil i média, která už prý na nic nedohlíží.

Porušují demokracii, aby ji zachránili. Petr Robejšek rozebral, co dnes chybí
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Robejšek

Jedno z témat patřilo diskusi o tom, že volby rozhodují často kauzy a peníze. „...když se naletí na hru se slovy. Když se něco vysloví, tak jako by se to stalo. Když se nad tím zamyslíme, tak politika je ve skutečnosti způsob organizování a dosahování skupinových zájmů. Když si vzpomeneme ještě na to, že byla strana, kterou možná všichni zapomněli, sociální demokracie, to byla významná, důležitá strana, která se svého času stará o otázky, které zajímaly pracující. Prostě ty dělníky. Shodou okolností přesně v tu chvíli, když se přestala starat o tu svoji klientelu, tak zanikla, logicky,“ poznamenal Robejšek.

„Tenhleten způsob i ideologický i zacílený, kde se jasně pojmenovávalo, co chtějí moji voliči a také se ti vůdcové snažili opravdu toho dosáhnout, to bylo zaměněno čistě za to mluvení, za slova, právě proto, že dneska už to je jeden z důvodů, ale docela důležitý, že média, která vypovídají o tom, co se děje, všecky ty kauzy a skandály, jsou kontrolovatelná, už tam není ani stopa nějaké nezávislosti, která by vlastně zajišťovala i to, že když vláda nebo ta která strana udělá něco špatně, tak se to v médiích také diskutuje. A že naopak nedojde k tomu, že se média dají použít k tomu, aby diskreditovala někoho, kdo shodou okolností vůbec nechce nic špatného, naopak, ale právě proto, že chce něco jiného než peníze a než ten systém, který právě funguje, tak je třeba ho zdiskreditovat. To znamená tady ta role mediálního komplexu je úplně klíčová, a to, že díky, nebo v uvozovkách díky, té ekonomizaci všeho média patří těm, které by vlastně měla také kritizovat a kontrolovat. A tím se dostáváme do slepé uličky, pak zase připomínám Vogue a ty ideologické řeči, které potom vlastně, když se na to podíváme, opravdu do důsledků, vedou k tomu, že, a dneska to zažíváme, že nás vlády chtějí zatáhnout do jakéhosi obrazovkového světa, kde se věci dějí vlastně jenom podmíněně, kde se vysloví, ale nikde už po nich nezůstane žádná stopa,“ vysvětloval Robejšek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Média mainstreamu nejsou hlídací psi demokracie, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 22.05.2024 15:45:52
ale pouze zkorumpovaní hlídací psi mocných a bohatých. Proto také vznikla alternativní média.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …