Pro naše čtenáře přinášíme ukázku z kapitoly s názvem Paradox (ne)kouření, která reaguje na zákaz kouření v restauracích. Nacher sám na začátku píše, že je celoživotním nekuřákem, ale i přesto považuje svatý boj proti kouření za vrcholné dílo dnešní doby paradoxní a pokrytecké, které nemá obdoby.
„Říká se, že kouření škodí zdraví, že v jeho důsledku umírají tisíce, možná desítky tisíc kuřáků ročně. Proto kouření stát různou formou omezuje. Chápete, nikoliv zakazuje, ale jen omezuje! Ty souvislosti jsou prostě neuvěřitelné. Když se z nějaké potraviny přiotráví pár lidí, stahuje se celá šarže. Totéž se stane, když se zjistí, že nějaký lék má neočekávané vedlejší účinky nebo když je nebezpečná nějaká hračka. Umírat přitom nikdo ani nemusí, často stačí pouhá hrozba, podezření či individuální případ zranění či nemoci. Po kouření umírají lidé jako na běžícím pásu a stát reaguje pouze omezením a tváří se při tom, že je vše v nejlepším pořádku. Nebo je to všechno úplně jinak a příčinná souvislost mezi kouřením a úmrtími neexistuje. Pak ale zase není důvod něco omezovat. Oboje dohromady a najednou platit prostě nemůže. Respektive by v normálním světě nemělo.
Kdyby u nás (nebo kdekoliv jinde, samozřejmě) přistál nějaký Marťan, který by neznal onen kontext, tedy očekávané daňové výnosy, jistě by si klepal na svou šišatou hlavičku, že vyrábíme a prodáváme věc, o které víme, že způsobuje něco tak strašného, jako je rakovina, a navíc tu informaci ještě na ten výrobek nalepíme. Dokonce je na to i příslušná norma, která říká, že tato varování musí pokrývat 65 procent přední i zadní strany krabičky. Geniální. Takže náš milý Marťanek půjde do obchodu, kde si může koupit krabičku s něčím uvnitř, ale na obalu si zároveň přečte, že: „Kouření může zabíjet“, „Kouření zabijí – přestaňte nyní“, „Kouření způsobuje mrtvici a zdravotní postižení“ nebo „Přestaňte kouřit – zůstaňte naživu pro své blízké“. A to se tady opravdu normálně prodává, řekne si v duchu, nasedne do své kosmické lodi a odfrčí hodně rychle a hodně daleko. Nejlépe do jiné galaxie. Tohle je totiž buď blázinec na druhou, nebo značně primitivní a průhledná snaha, jak ze sebe smýt alibisticky vinu.
V této logice bychom mohli legitimně prodávat třeba prošlé potraviny. S významnou slevou samozřejmě. Jen bychom na ně nalepili povinnou informaci, která by pokryla alespoň 50 procent její velikosti. Něco na způsob, že: „Po konzumaci tohoto jídla se můžete pozvracet, případně posrat“. Rozhodnutí je na konzumentovi. Já bych pouze popřál dobrou chuť a dobré zažívání,“ píše Nacher v kapitole Paradox (ne)kouření.
Patrik Nacher vtipně poznamenává, že jeho kniha je vhodná pro všechny lidi (myšleno všech národností, etnik, náboženského vyznání, sexuální orientace, a dle britského Facebooku i všech 71 pohlaví) se zdravým selským rozumem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová