"Pro mě je dodneška to váhání ze strany českých ministerstvech nepochopitelné a cítila jsem velkou frustraci i ze strany švýcarského velvyslance" řekla Peake v České televizi. Právě od něj se vicepremiérka dozvěděla, že ministr spravedlnosti a ministr financí obdrželi diplomatickou nótu prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí už někdy v červenci 2010.
"Ministerstvo, nikoli ministr, bylo informováno v polovině roku 2010 žádostí o právní pomoc, a v té věci postupovalo zcela standardně," uvedl Pospíšil. Odbor mezinárodních vztahů podle něj dokument obratem zaslal pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství, které právní pomoc v kauze MUS vyřizuje. Velvyslanec pak za ministrem podle jeho slov přišel 15. prosince a Pospíšil hned druhý den předal veškeré materiály ministerstvu financí.
"Ministerstvo spravedlnosti nemůže podávat přihlášku k soudnímu řízení ve Švýcarsku, a tedy nemohlo nikde pochybit," prohlásil Pospíšil. Peake podle něj míchá informace, když hledá nějakou politickou odpovědnost. Do politické roviny se prý případ dostal až letos na jaře.
Pasivní postoj Česka
Česká republika podala žádost k připojení k trestnímu řízení až letos na podzim. Švýcarský soud žádost ministerstva financí ale zamítl, upozornil v pátek server Česká pozice. České úřady zaujaly "pasivní postoj" a "daly najevo svůj nezájem", uvedl švýcarský deník Le Temps. V rozhodnutí soudu se údajně píše, že "není možné, aby se ČR stala žalobcem" v případu MUS. Ministerstvo chystá odvolání a po Novém roce podá civilní žalobu, ve které vyčíslí škodu, a požádá o připojení k trestnímu řízení, uvedl v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.
"Nedělejme z toho situaci, že Česká republika nemá šanci ty peníze získat," uvedl Pospíšil. Podle něj jsou šance na náhradu zhruba stejné, cesta však bude zdlouhavější. Podle Peake také bude tato alternativa mnohem dražší.
Švýcarské úřady kvůli šetření zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk