Opatření vlád při pandemii se pomalu začínají dostávat před mezinárodní soudní tribunály. Skupina právníků z několika zemí podala k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu kolektivní žalobu na vlády.
A věci se dávají do pohybu také před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.
Například francouzští hasiči si stěžují, že jim bylo očkování proti koronaviru přikázáno jako povinné z titulu jejich profese.
Text slovenské právničky Marice Pirošíkové, v minulosti dlouholeté zástupkyně Slovenska u Evropského soudu pro lidská práva, shrnuje důvody, proč lze vymáhání těchto požadavků ze strany státu považovat za protiprávní.
Na kauze se podílejí kromě Slováků, Francouzů a Britů i čeští právníci. A o případ se intenzivně zajímá i senátorka Jitka Chalánková.
Advokátka upozornila, že na Slovensku se vůbec nevedla odborná diskuse o pozitivech a negativech očkování. A připomněla též smutnou postavu tamního ministra zdravotnictví, který stále veřejně hlásá vědecky i experimentálně vyvrácené tvrzení, že naočkovaný člověk nemůže virus šířit.
Slovenská vláda řeší téma povinného očkování a nebrání se mu ani ministryně spravedlnosti Maria Kolíková. Podle ní existují povinná očkování i proti jiným nemocem, a zda bude i proti covidu, je otázkou politického rozhodnutí. Musela by to však být povinnost plošná, nikoliv jen pro některé skupiny, pak by se jednalo o nerovné zacházení.
Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský však povinné očkování nepovažuje za téma dne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav