Britský list Daily Express upozorňuje, že americký prezident Joe Biden a Evropská unie čelí společnému tlaku Ruska a Číny. Případná válka na dvou frontách je přitom podle slov listu „noční můrou všech stratégů“ Západu. Čína posílá rekordní počty stíhaček k ostrovu Tchaj-wan a ruská armáda hromadí své síly u ukrajinských hranic. A to je problém.
Ruská strana sice oznámila, že cvičení u ukrajinských hranic úspěšně končí a jednotky se od hranice vzdálí, ale list varuje, že by se tím západní politici neměli nechat ukolébat, protože ruské jednotky se mohou k ukrajinským hranicím relativně rychle vrátit. A to je podle listu také důvod, proč Ukrajina nikdy nebude přizvána, aby se stala členským státem NATO.
Od britských expertů zaznívá, že britská armáda není natolik silná, aby byla schopna udržet otevřenou námořní cestu mezi Evropou a USA a na druhé straně vedla souboje s Čínou, když má zároveň britská armáda na paměti své závazky v Iráku a v Afghánistánu.
Theresa Fallon, zakladatelka Centra pro rusko-evropská asijská studia (CREAS), upozornila, že Rusko a Čína mezi sebou mohou mít řadu sporů, ale jedna věc je spojuje - nechuť k Západu. Z toho důvodu mezi těmito zeměmi existuje cosi jako manželství z rozumu. „Dokonce i manželství z rozumu má děti a čím déle jsou spolu, tím těžší bude oddělit je,“ upozornila zakladatelka centra.
- Další informace naleznete zde
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp