Člověk, který nespí několik dnů po sobě se špatně soustředí, nedokáže si pořádně zapamatovat podněty, ani s nimi pracovat kvalitně. Znamená to, že výsledek rozhodování může být chybný, vysvětluje Marek Preiss.
Výpadek soustředění, nekvalitní rozhodování
Souhlasí s ním také Petr Smolík z Centra pro poruchy spánku a biorytmů hradecké fakultní nemocnice. „Při řešení jakéhokoliv složitějšího problému dochází k výpadkům soustředění, které jsou často tak krátké, že si je daná osoba nemusí uvědomit, ale dělá v tom okamžiku chyby. Výsledek práce pochopitelně podle toho potom vypadá. Ta práce je nekvalitní a často se musí předělávat nebo velmi závažně opravovat," uvedl Petr Smolík.
Je zřejmé, že únava zhoršuje rozhodování, a to je právě to, za co poslance platíme. Podle psychiatra Jana Cimického se rozhodování člověka únavou přinejmenším zpomaluje.
Bez spánku se dá pracovat maximálně tři dny
„Jeho schopnost vybrat z nabízených řešení třeba to nejvhodnější může být narušená. To znamená, že může vzhledem k určité únavě, která bezesporu v takových situacích nastává, tak ta jeho koncentrovaná pozornost může být odváděna někam jinam, a tudíž se může dopouštět chyb. To je evidentní," řekl Jan Cimický.
Ve výjimečných situacích se beze spánku dá pracovat tři dny po sobě. Dělaly se takové pokusy třeba s vojáky. S časem ale šla výkonnost samozřejmě dolů.
Související:
Ve sněmovně se "čtou telefonní seznamy" už dvanáct hodin
Strach o jídlo a čištění zubů. Neskutečná schůze sněmovny přerušena
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nip