Proč bylo nutné zrušit brněnskou buňku SPD? Odpověď přišla z rozhlasu

26.02.2018 22:16 | Zprávy

Moderátor Jan Moláček v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu přivítal jihomoravského poslance Jana Hrnčíře z hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Host na rozhlasových vlnách vysvětloval, proč by Tomio Okamura rozhodně neměl být odvolán z vedení Sněmovny a proč bylo nezbytné zrušit buňku SPD v Brně, kde zasahovala policie.

Proč bylo nutné zrušit brněnskou buňku SPD? Odpověď přišla z rozhlasu
Foto: Archiv J. Hrnčíř
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

„Naše hnutí SPD po podzimních parlamentních volbách se stalo významnou politickou silou v České republice a na to reagovali i různí kmotři a kmotříčci, kteří byli původně u jiných stran. Oni mají nějakou snahu se k nám infiltrovat, a když ne se k nám infiltrovat, tak nás alespoň rozložit. A já si myslím, že to, co se stalo v Brně, s tím tak trošičku souvisí,“ poznamenal hned na úvod Hrnčíř.

Hnutí SPD má prý dvojí stupeň členství plnohodnotné a pak členy čekatele, o jejichž definitivním přijetí má být rozhodnuto až časem právě proto, aby se odfiltrovali kmotři a kmotříčci. Spor v Brně podle Hrnčíře vyplynul z toho, že čekatelé chtěli získat více prostoru. Celý spor se vyřešil tím, že brněnská organizace byla zrušena a členové přešli pod vedení Jihomoravského kraje. „Většina členů toto rozhodnutí přivítala,“ pravil na rozhlasových vlnách Hrnčíř.

„Tato situace odkryla zájmy některých čekatelů a my na to budeme reagovat,“ pokračoval v rozboru situace host. Ukazuje se prý, že za některými čekateli stojí určité podnikatelské skupiny, které se dříve orientovaly na jiné strany.

Celkově má SPD asi 11 tisíc členů a členů – čekatelů a drtivá většina z nich prý normálně pracuje a nehádá se, což se ukazuje i ve Sněmovně, kde SPD komunikuje s vítězem voleb. V první fázi se obě hnutí dohodla na ustavení Sněmovny a SPD se pokoušela s Andrejem Babišem debatovat i o účasti na koaliční vládě. Hnutí ANO má prý problém se zákonem o obecném referendu v podobě, jak ho navrhuje Tomio Okamura.

SPD nemá problémy s tím, že by byl premiérem vlády trestně stíhaný Andrej Babiš, protože to, že je člověk trestně stíhán, ještě neznamená, že je vinen. Naopak. Platí presumpce neviny. Tento pohled by Andrej Babiš mohl uvítat, ale ve skutečnosti spolupráci s SPD na vládní úrovni odmítá. Spolu s premiérem odmítají tuto spolupráci i další ministři. Podle Hrnčíře jde většinou o ministry, které hnutí SPD kritizuje.

Podle Hrnčíře také není důvod odvolávat Okamuru z vedení Sněmovny, protože Okamura prý v žádném případě nepopírá holokaust, jak mu někteří podsouvají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…