Značně promovaný film Barbie s herečkou Margot Robbie, známou divákům ze snímku Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina či trháku Vlk z Wall Street od oceňovaného Martina Scorseseho, a s kanadským hercem Ryanem Goslingem, jenž si střihl roli neodmyslitelného společníka Barbie Kena, to neměl lehké již před uvedením do kin.
Již od oznámení obsazení Goslinga do role Kena se objevovaly podle americké televize Fox News výtky od samotných fanoušků světa panenky Barbie, že je tento herec ve svých 42 letech pro tento růžově laděný snímek již „za zenitem“ a mnozí tvrdili, že v případě jeho obsazení film raději vynechají. Mnohem vážnější problémy však nakonec tvůrci zaznamenali nikoliv u fanoušků Barbie.
O pozdvižení se totiž postarala hned propagace filmu, během níž zazněl na plakátech slogan: „Ona dokáže cokoliv. On je prostě Ken.“ Ten byl totiž přeložen i do francouzštiny, kde se však kvůli dvojímu významu slova „Ken“, z nichž jeden je poněkud více než vulgární, podle serveru The Hollywood Reporter tento slogan dal přečíst i jakož: „Ona dokáže cokoliv. On umí jen š*kat.“
Přestože mohl někoho ve Francii tento dvojsmyslný význam urazit, tvůrcům nakonec kontroverze kolem sloganu přinesla spíše reklamu. Mnohem striktnější však byli ve Vietnamu, kde si film vysloužil rovnou zákaz, jelikož se v něm objevuje mapa světa, na níž je neobratně zobrazeno území, které si Čína jednostranně nárokuje v Jihočínském moři, což podle Vietnamu porušuje jeho svrchovanost.
Dětská mapa, pod kterou si málokdo představí, kde je jaký stát, se tamním úředníkům nelíbila, jelikož na ní je v jedné oblasti osm čar a ve Vietnamu tak pojali podezření, že jde o spornou oblast, kde se však běžně ve skutečných mapách pro její oddělení značí devět pomlček.
Mluvčí Warner Bros. Film Group pro Variety jasně vysvětlil, že jde pouze o „mapu v zemi Barbie“, která je vlastně „dětskou kresbou pastelkou“ a jejím záměrem nebylo učinit jakékoliv prohlášení, přesto má již film v tamních kinech stopku.
Barbie political map ?? pic.twitter.com/206DGezLRe
— mass ave curmudgeon (@mass_ave) July 17, 2023
Mimo politické kontroverze snímek naráží i na otázky, zdali se v něm autoři nesnaží o šíření ultralevicové „woke“ tématiky. Herec Simu Liu v červencovém rozhovoru s Joe Deckelmeierem z portálu Screen Rant mínil, že panenky Barbie ve filmu mají býti „rozmanité“ a zpochybňují „heteronormativní“ představy o pohlaví.
„Víte, barvy se staly genderovými, hračky se staly genderovými, existovala všechna ta pravidla, která nám byla vnucena,“ řekl v uvedeném rozhovoru a mínil, že nový film „zatlouká poslední hřebíček do rakve téhle velmi heteronormativní představě o tom, co je gender a co je nebo není gender“.
Transsexuální herečka Hari Nefová, která si ve filmu také střihla roli, pak časopisu Out Magazine řekla, že film má posilující poselství o transsexuální orientaci. „Stejně jako je v tomto filmu oslava ženskosti a toho, že jste dívka, myslím, že je v něm také povzbuzení k tomu, abyste opustili kontrolní seznam, který připisujeme životu, a žili svůj život a byli ve svém těle svým způsobem, podle svých vlastních podmínek,“ řekla Nefová.
Otázku woke tématiky pak opět rozdmýchal web Movieguide, který filmy doporučuje s ohledem na křesťanské věřící a postěžoval si, že dle něj některé pasáže se snaží upustit od hlavního publika filmu o panence Barbie, tedy od rodin a mladých dívek, ve prospěch příběhů o LGBTQ a má také obsahovat „politicky korektní prohlášení proti ‚konzumní‘ společnosti“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak