Proti Rusku nám stačí jeden prapor, sdělilo Polsko

01.06.2016 13:15 | Zprávy

„Jeden prapor by měl na zastavení Ruska stačit,“ uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz. Když se ovšem v rámci NATO mluví o přesunu vojáků k východní hranici Polska, obyčejně se udává termín „jeden prapor-plus“, což je termín, který podle ministra zatím není úplně přesně definován. Klasický prapor americké armády sestává z 300 až 800 vojáků, píše se na serveru Defensenews.com

Proti Rusku nám stačí jeden prapor, sdělilo Polsko
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

S blížícím se summitem NATO, který se má uskutečnit na začátku července v polské Varšavě, je polská strana ve svých požadavcích zatím dost nenáročná – „přibližně jeden prapor rotačních vojsk na našem území by měl být dostatečnou zárukou proti ruské agresi“, uvedl polský ministr obrany Macierewicz.

Když byl opakovaně otázán na to, o jakém počtu vojáků je konkrétně řeč, Macierewicz uvedl, že polská strana zatím přesně „nedefinovala, co znamená to slovo ‚plus‘, když se hovoří o ‚jednom praporu-plus‘. To je něco, o čem se momentálně dohadujeme“, uvedl ministr.

NATO momentálně plánuje umístit čtyři vojenské prapory podél své východní hranice s Ruskou federací. Konkrétně by pak měly být umístěny po jednom v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Konečné rozhodnutí o umístění vojenských jednotek do těchto států bude se vší pravděpodobností učiněno na varšavském summitu NATO.

Již před samotným summitem v Polsku na začátku týdne vystoupil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, kdy vyjádřil podporu pro plán na umístění vojsk na polské území. „Chtěl bych jasně konstatovat jednu věc: po červencovém summitu zde v Polsku bude více vojenských jednotek,“ cituje jeho slova server Defensenews.

Poté, co se podrobnosti o plánu NATO dostaly na veřejnost, ruská vláda zareagovala prohlášením o tom, že se chystá vytvořit tři nové divize, z nichž každá bude sestávat z 10 000 vojáků a které by měly být umístěny podél hranice s Evropskou unií.

Polský ministr obrany Macierewicz přiznal, že spojenecké jednotky by samozřejmě nemohly zabránit tomu, kdyby se Rusko rozhodlo pro invazi do Polska. Cílem ovšem není zastavit případnou invazi, nýbrž ji jen zpomalit, čímž by vojska Severoatlantické aliance získala čas na zahájení protiútoku.

„Z vojenského pohledu je hlavní problém v tom, že v současné době jsme si téměř stoprocentně jistí tím, že pokud by došlo k takové agresi, vojska NATO by přišla o některou část svého území, kterou by musela znovudobýt později,“ uvedl polský ministr.

Ve stejný den na toto téma promluvil i tiskový mluvčí polského prezidenta Adrzeje Dudy Marek Magierowski, který uvedl, že se Polsko již vzdalo představy na permanentní umístění vojenských základen zahraničních partnerů na svém území. „Dobře si uvědomujeme, jak složité by bylo z politického hlediska permanentní udržování zahraničních vojsk na našem území,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vláda hrobařů. Sněmovna je stínové divadlo, říká Lipovská

4:44 Fialova vláda hrobařů. Sněmovna je stínové divadlo, říká Lipovská

„Pokud vláda trestá zvyšováním daní malé podnikatele, pokud dusí živnostníky, pokud dotáhla zemi k n…