Sčítání hlasů do stočlenného Senátu ještě není u konce, ale podle předběžných výsledků se republikánům podaří udržet většinu a oproti předvolebním predikcím přijdou jen o jedno křeslo. Právě Senát je přitom pro prezidentský úřad klíčovou institucí, protože jen se souhlasem horní komory může prezident jmenovat a odvolávat ministry a vysoké státní úředníky včetně soudců nejvyššího soudu.
„Demokraté vstupovali do voleb s nadějí, že odmítnutí Donalda Trumpa jim otevře cestu k opětovnému získání moci ve Washingtonu. Své modré vlny se ale nedočkali. Prezident i republikánští kongresmani se vzepřeli průzkumům a z volebních soubojů o Bílý dům a kontrolu nad Senátem udělali drama,“ píše podle informací serveru iDNES.cz agentura Bloomberg.
Demokraté doufali, že si v Senátu zajistí většinu, což případnému novému prezidentovi Joeu Bidenovi umožní lépe schvalovat svůj program. V případě vítězství Donalda Trumpa by mu alespoň mohli být silnou opozicí. Teď to spíše vypadá, že Senát s republikánskou většinou může zle zatápět Bidenovi.
Podobné zklamání zažívají demokraté také ve volbě do dolní komory Kongresu. Tam sice nadále budou mít početní většinu, před volbami ale doufali, že si ve Sněmovně polepší až o patnáct křesel, místo toho o sedm přišli. Poměr sil se tedy v Kongresu příliš nezměnil, což je pro republikány nečekaný úspěch.
„Je to výsledek, který maří touhy demokratů prosazovat svoji odvážnou novou agendu, povzbuzuje republikány a bez ohledu na to, kdo vyhraje prezidentský souboj, potvrzuje stranický pat,“ píše agentura AP.
Ukázalo se, že předvolební průzkumy se nevyplnily ani v jedné ze sledovaných oblastí. Demokraté měli podle průzkumů vylepšit svoji pozici ve Sněmovně, získat většinu v Senátu a pohodlně zvítězit v prezidentské volbě. Nic z toho se nestalo, ačkoliv se možná demokrat Joe Biden nakonec stane prezidentem, rozhodně nepůjde o hladké vítězství.
Předpovědi byly letos ztíženy zejména komplikovaným procesem, kdy kvůli pandemii koronaviru velká část voličů využila možnost korespondenčního hlasování. „Zdá se, že Donald Trump je fenomén, který nelze v průzkumech přesně podchytit. Stejně jako u řady dalších záležitostí spojených s Trumpem existují jiná pravidla i pro volby, když na lístku stojí jeho jméno,“ prohlásil Christopher Borick z Muhlenbergova institutu veřejného mínění.
Objevila se také teorie „stydlivých voličů Trumpa“, podle které lidé v průzkumu uvedli jméno Joea Bidena kvůli společenskému tlaku v okolí. V anonymitě u volební urny ale nakonec zvolili současnou hlavu státu Donalda Trumpa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma