Trump po setkání vyjádřil naději, že summit bude nejméně tak úspěšný jako ten předchozí, možná i úspěšnější. Uvedl, že Severní Korea se v případě denuklearizace může stát ekonomicky velmi prosperující zemí. „Jsem si jistý, že tentokrát dospějeme k velkým výsledkům, které všichni ocení. Udělám pro to všechno,“ věří i severokorejský diktátor.
Novináři se zajímali, zda na vrcholné schůzce vyhlásí šéf Bílého domu konec korejské války, která skončila v roce 1953 pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou. „Uvidíme,“ odpověděl stroze americký prezident. Trump na úvod setkání s Kim Čong-unem odmítl, že by zmírnil své požadavky na Severní Koreu ohledně jaderného odzbrojení.
V hanojském hotelu Metropole Trump a Kim hovořili dvacet minut jen v přítomnosti tlumočníků a následně se obě delegace sešly k večeři. Ke stolu vedle nejvyšších představitelů USA a KLDR zasedli také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, severokorejský šéf diplomacie Ri Jong-ho a hlavní severokorejský vyjednavač se Spojenými státy Kim Jong-čchol, který v minulosti působil jako šéf vojenské rozvědky.
Hlavní část jednání Kima a Trumpa se bude konat ve čtvrtek, opět v hotelu Metropole. Nejprve se státníci setkají na pětačtyřicet minut mezi čtyřma očima a posléze budou podobně jako dnes jednat v doprovodu s poradci. Na závěr podepíší společné vyjádření, Trump pak plánuje tiskovou konferenci. Podle odborníků na řeč těla se Trump a Kim snažili ukázat, že spolu dobře vycházejí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab