Putin marně varuje, Západ hraje vabank. Rusko zahnané do kouta. Nepůjde to jinak. Štefcovo drsné varování

22.12.2021 20:04 | Komentář

„Když chcete kopat do medvěda, ověřte si, že máte kudy a kam utíkat. A to je situace, ke které v současnosti dochází na hranicích mezi Ruskou federací a nejen evropskými zeměmi,“ shrnul vojenský analytik Jaroslav Štefec projev ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž v něm varoval, že Rusko už se nemá kam stahovat. Putin vyjádřil obavy kvůli zbraním NATO nedaleko ruských hranic. Štefec se domnívá, že Západ, který už vyčerpal všechny možnosti, jak Rusko ponížit, hraje vabank a velmi riskuje. Od Karibské krize prý nehrozila válka tolik, jako dnes.

Putin marně varuje, Západ hraje vabank. Rusko zahnané do kouta. Nepůjde to jinak. Štefcovo drsné varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Vladimir Putin podle Štefce vyslal svým proslovem jasný vzkaz, že medvěd zahnaný do kouta už nemůže dělat nic jiného, než se tvrdě postavit těm, kdo na něj útočí.

„Rusko se v dané situaci může objektivně cítit zahnané do kouta především ze strany Spojených států a jejich největších spojenců ze Severoatlantické aliance, protože to, co se děje kolem jeho hranic, nemůže přecházet mlčením a tvářit se, že se nic neděje,“ uvedl vojenský analytik. „Když chcete kopat do medvěda, ověřte si, že máte kudy a kam utíkat. A to je situace, ke které v současnosti dochází na hranicích mezi Ruskou federací a nejen evropskými zeměmi. To se netýká pouze Ukrajiny, ale i Polska, týká se to pobaltských států a i některých asijských států, kde se významně navyšují vojenské aktivity a přítomnost příslušníků armády Spojených států nebo jejich soukromých poradenských firem a také příslušníků armád zemí NATO,“ shrnul Štefec.

Rovněž připomněl, že Putin před důstojníky ruských ozbrojených složek jasně řekl, že Rusko už nemá kam ustupovat. „Nemá kam ustupovat ani z hlediska politického, ani z hlediska vojenského, protože západní státy už vyčerpaly maximum všeho veškerého ponižování, kterého mohly dosáhnout. Počínaje porušováním dohod o diplomatických vztazích, Vídeňských dohod, přes ekonomickou šikanu, vyhlašování sankcí za každou hloupost, přes vyhrožování, nařčení z různých hříchů, které se týkají ochrany lidských práv, až po poškozování obchodních vztahů. Už nemají prostředky, kterými by mohly Rusko dále napadat a urážet a za co ještě najít za psí hlavu. Stejně tak došlo, což je otázka politická, k vytváření obrazu Ruska jako divokého státu, jako medvěda, který ohrožuje všechny v Evropě,“ sdělil Jaroslav Štefec.

V Rusku by byla raketa za sedm minut, ve Spojených státech za desítky minut

Zároveň prý reálně došlo k eskalaci vojenských aktivit a k posunu hranic Severoatlantické aliance až na hranice Ruska, kdy byly významným způsobem zkráceny časy doletu raket Tomahawk, a to až na sedm minut. Spojené státy mají oproti tomu čas v desítkách minut, aby mohly reagovat na nejbližší raketu.

„Protiraketová obrana – říká se, americká, ale je Severoatlantické aliance, je skutečně na hranicích Ruska. Rusko nemá jakým způsobem a ztrácí možnost aktivně reagovat na hrozby a současně se vytváří prostředí, kdy mu reálně hrozí napadení na základě konkrétní provokace. A pak bude muset reagovat obratem a bude označeno za agresora, útočníka, všichni se na něj vrhnou bez ohledu, zda se provokace bude týkat zemí Severoatlantické aliance nebo Ukrajiny,“ vysvětlil s tím, že dnes se na Ukrajině nachází značné množství vojáků, poradců a dalších specialistů Spojených států a Severoatlantické aliance.  

Jejich přítomnost dle Štefce navíc zvyšuje riziko provokace, ať už za použití chemických zbraní, nařčení z použití zbraní nebo provokace vedoucí k zabití vojáků NATO či specialistů Spojených států. „Rusko by pak bylo okamžitě vtlačeno do situace, kdy napadlo vojáky Aliance, dojde k vyhlášení válečného stavu a Evropa se může velmi rychle převrátit v bojiště. Tím myslím hodiny, možná desítky hodin, než by začaly létat rakety a začaly by být likvidovány konkrétní cíle. Riziko je vysoké. Od šedesátých let – od Karibské krize – nebyla tak nebezpečná situace z hlediska rizika války jako v současné době,“ řekl vojenský expert.

Domnívá se také, že Západ, kam patříme i my, hraje nyní takzvaně vabank, protože se dostává do těžké ekonomické i bezpečností krize. Pokud by se vyvinula do válečného konfliktu, málokdo si dle Štefce dokáže představit, co by to znamenalo nejen pro českou společnost. „A určitě nebude možné to svádět na Andreje Babiše, protože půjde o záležitost poloviny světa,“ podotkl.

Putin jedná s těmi, kdo mají schopnost rozhodnout

Zároveň zdůraznil, že Spojené státy americké jsou na tom obecně špatně – ekonomicky, sociálně i personálně, což je prý vidět na prezidentovi Joeu Bidenovi. A snaží se, stejně jako velké země Evropské unie, řešit své problémy. „Putin to řekl dobře, že nebude jednat s Evropskou unií, protože to není hráč na světovém poli, s ním se nedá jednat. Tam není komu zavolat, i když má oficiální prezidentku, vedení Europarlamentu... A všimněte si, že proběhly telefonické hovory mezi Putinem a Macronem, mezi Putinem a novým německým kancléřem a také mezi Putinem a Bidenem. Tedy Putin jedná se všemi relevantními partnery, kteří mají sílu a schopnost rozhodnout, že Západ zastaví eskalaci síly, která v současné době probíhá vůči Rusku,“ sdělil.

V této souvislosti zmínil zastavení dodávek plynu ropovodem Jamal, který nyní teče opačným směrem. „Logicky došlo k reverzi, protože průtoky Jamalu se neřídí dlouhodobými smlouvami, ale tak, jak bylo Rusko dotlačeno ze strany Polska – tedy aby reagovalo na okamžité ceny na trhu a na okamžitou poptávku. Rusko se chová podle toho a dodává množství plynu, které je nasmlouvané nebo domluvené v krátkodobých poptávkách. Zatím stále drží pozici, obchoduje, plní nasmlouvané dodávky. Jestli má někdo problém, oni se přizpůsobí. A podobně se chovají i v oblasti vojenské,“ zauvažoval Jaroslav Štefec.

Co by Rusko ve zchudlé Ukrajině dělalo?

A připomněl další problém České republiky, který si Češi způsobili sami: Česká republika nakupuje na burze v Německu vlastní elektřinu, která překračuje výrobní cenu v České republice. Podobně je tomu prý i s plynem.

„Když se spekuluje s cenami plynu, což dělají obrovské společnosti a prodávají plyn za úplně jinou cenu, tak jde o náš problém, nikoliv Ruska. Rusové jsou nebezpeční, nejsou lidumilové, ale mají zájem obchodovat, mají zájem na míru a udržování zahraničních vztahů. Mají za sebou devastaci svého území z několika válek, které postoupily až k Moskvě, ta byla dokonce za válek Napoleonem vypálena. Nemají zájem útočit, nemají důvod, proč by Rusko obsazovalo vybydlenou a zchudlou Ukrajinu. Co by tam dělalo?“ ptá se vojenský analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …