Ukrajinské síly dosáhly pozoruhodného pokroku proti ruským obranným liniím, oznámila americká administrativa prezidenta Joea Bidena. Na toto vyjádření upozornila britská veřejnoprávní stanice BBC. Poradce pro národní bezpečnost John Kirby oznámil, že k územním ziskům došlo v posledních 72 hodinách. Přesto i sami Ukrajinci říkají, že na jihu země by rádi postupovali rychleji.
Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti zahájení školního roku sáhl k paralele mezi válkou na Ukrajině a druhou světovou válkou. Konstatoval mimo jiné, že Rusko na Ukrajině určitě vyhraje, stejně jako vyhrálo druhou světovou válku.
„Pochopil jsem, proč jsme vyhráli Velkou vlasteneckou válku," řekl v promluvě určené k posílení vlastenectví ve školách. „Je nemožné porazit tento druh národa s tímto druhem postoje. Byli jsme naprosto neporazitelní. A jsme stejní i teď.“
Ruská armáda v pátek rovněž oznámila, že uvedla do bojové služby nový strategický jaderný raketový systém zvaný Sarmat. Rakety dlouhého doletu mají několik hlavic a BBC upozornila, že možné nasazení těchto raket nemohla nezávisle ověřit.
CNN připomněla, že navzdory ruské agresi začal nový školní rok také 4 milionům ukrajinských dětí. Některé z nich přímo v Kyjevě CNN vyzpovídala a slyšela od nich, jaké to bylo být unesen do Ruska a poslouchat ruskou propagandu, dokud se ukrajinské straně nepodařilo vyjednat jejich návrat domů.
„Byla jsem tam čtyři měsíce. A po celé tyto čtyři měsíce jsem musela zpívat ruskou hymnu. Bylo to povinné,“ řekla Nastja Motyčaková, patnáctiletá dívka, kterou podle jejích slov odvezli z jižního Chersonska a poslali na Ruskem okupovaný Krym a podle svých vlastních slov dostala od ruských strážců přístup k naplnění základních potřeb jen tehdy, pokud projevovala proruské postoje.
„Bylo nám dodáno oblečení z druhé ruky a hygienické potřeby. Když jsme si o ně řekli, odpověděli nám: ‚Kdo nemá rád Rusko, nemá rád mě a tyhle věci nedostane.‘ A tak jsme se dočkali. ‚Když nebudete zpívat ruskou hymnu, tak nic nedostanete‘," řekla Motyčaková. Takto k nim prý promlouval jeden z důstojníků.
Dívce se přes jednu z organizací podařilo spojit se svou matkou, se kterou následně mohla mluvit jednou týdně, než se v únoru 2023 konečně dostala domů na Ukrajinu.
V červenci moskevské úřady prohlásily, že od začátku války bylo do ruské vazby dopraveno přibližně 700 000 dětí. Ruská vláda tuto praxi obhajovala s tím, že děti zachraňuje, a popírala, že by deportace byly násilné.
Mezitím na frontě pokračují tvrdé boje. Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) Rusové přesouvají části 41. armády od Kupjansku na jih Ukrajiny. Na frontě je též nasazena 25. armáda. Tato armáda měla být vytvořena jako záložní síla, ale podle ukrajinských zdrojů jde o vojenskou sílu, která není plně vycvičena a vybavena a nebude ještě nejméně do konce roku 2023.
Podle ukrajinského generálního štábu dosáhli vojáci úspěchu u Bachmutu a postoupili jihozápadně od města. Další postup se prý zdařil i v západní části Záporožské oblasti u Robotyne. Rusové však tvrdí, že právě tady ukrajinské útoky odrazili.
Podle serveru Politico jsou Američané nadále odhodláni poskytnout Ukrajincům 31 tanků Abrams. Prvních deset má na Ukrajinu dorazit v polovině září po jejich renovaci provedené v Německu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.