V České Lípě bylo ve čtvrtek odpoledne, kdy sem autobus na náměstí Edvarda Beneše dorazil, pěkné vedro, které lákalo spíše k vodě, přičemž si člověk musel připomenout, že v tomto více než 37tisícovém městě si není možné zajít na koupaliště. Pirátský autobus a stánek okamžitě vzbudil zájem dětí. Mezi přítomnými Piráty byl i českolipský zastupitel a kandidát na senátora Petr Jeník. Ten ParlamentnímListům.cz prozradil, čemu by se v něm chtěl věnovat. „Jedním z mých témat jsou exekuce. Chtěl bych, aby dlužník, i když má více exekucí, měl jednoho exekutora. A to v místě bydliště, protože dnes, kdo má více exekucí, má jednoho exekutora v Praze, druhého v Brně, třetího v Přerově. Každý z nich si naúčtuje desetitisícový poplatek a tomu člověku to z pěti tisíc dluhu naskáče na sto tisíc. Jeden exekutor v místě bydliště omezí problém dluhových pastí,“ uvedl.
Chci bojovat proti šmejdům, kterých jsou mraky
Jeník také dlouhodobě bojuje proti šmejdům. „Jak vůči těm na internetu, tak těm nabízejícím třeba levné energie, dříve se jim říkalo prodejci hrnců. Dnes jsou to šmejdi všeho druhu. Živnostníky se snaží napálit, ať se registrují do nějakých katalogů. Těchto šmejdů jsou mraky,“ konstatoval. Chtěl by zřídit fungující regionální kancelář. „Kde bych fungoval jako mediátor, prostředník, ombudsman a otevíral lidem dveře a spojoval lidi mezi sebou, s úřady, politiky, občany,“ prozradil. Dalším tématem má být spravedlnost pro všechny, rozdíl mezi právem a spravedlností. „Vnímám to tak, že právo si můžou dovolit pracháči. Lidi, co mají na advokáty. To nemá nic společného se spravedlností. To mě rozčiluje. Chci umožnit přibližovat spravedlnost všem,“ objasnil.
„Dotace těm, kteří to potřebují, a ne obřím podnikům. Když dám stovce malých pekařů po milionu, má to daleko větší užitek než dát sto milionů Penamu na nový chleba. Dotace tedy raději menším než obřím korporacím. Jenom aby to zvyšovalo zisky miliardářům. Nemluvím o Babišovi. Zvyšuje to zisky nadnárodním korporacím,“ upozornil Jeník, jehož další bod programu je typicky pirátský – elektronizace státní správy. „Já to ale vnímám z první linie. Dělám pro městskou firmu, která spravuje městu IT. Vidím tedy ty problémy, že třeba neexistuje jednotná spisová služba. Dokumentů, které by mohly fungovat elektronicky, aniž by do toho občan musel zasahovat, jsou tisíce. Každé město má svoji spisovou službu, což je průšvih. Je to extrémně drahé. Kdyby se celorepublikově naprogramovala a spravovalo by ji jedno ministerstvo, ušetřila by se spousta průšvihů – protože to s dalšími softwary nekomunikuje. Dnes a denně se s tím na městě rozčilujeme,“ uzavřel Petr Jeník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban