Podle náměstka motolské nemocnice je mezi příčinami nedostatku sester růst ekonomiky. „Opět je zájem o pracovní sílu a farmaceutické firmy si dnes raději vezmou sestru než drahé doktory. Ale hlavním důvodem, proč sestry odcházejí, je neskutečně složitý systém jejich vzdělávání,“ říká.
Kromě sester však v regionech chybí i lékaři. A to především v krajích sousedících s Německem.
Nedostatek personálu se leckdy projeví i na zdravotní péči. „Na interně se výrazně snížil počet hospitalizací, protože nemají pacienty kam položit. Roste počet ambulantních ošetření, lékaři dobře zvažují, koho vůbec hospitalizují. Pacient přijde do nemocnice s taškou, ale pošlou ho domů. V některých případech to bývá i na úkor jeho zdravotního stavu,“ říká jeden ze zaměstnanců trutnovské nemocnice.
Jak následně přiznal i mluvčí České lékařské komory Michal Sojka, leckde je provoz zajištěn jen díky obrovskému množství přesčasů.
„Situace je velmi vážná a otevírá se prostor pro konspirační teorie, proč ji nikdo neřeší. Nemocnice jsou záměrně dušeny a personálně devastovány, aby byly prakticky před zavřením. Nová krajská vedení budou možná ochotna zadlužené a vyrabované nemocnice prodat. Za pakatel,“ říká člen představenstva České lékařské komory Miloš Voleman, výrázná postava tzv. Exodu lékařů v roce 2011.
Své k celému problému řekla také šéfredaktorka serveru Ošetřovatelství.info. „Najednou nefunguje to, co kdysi: že když odejde několik sester, nastoupí za ně absolventky. Jenže ty už k lůžku nepřicházejí a ‚staré‘ sestry toho mají plné zuby. Mladé sestry odmítají dělat to, na co byl zvyklý starý personál. Proč taky? Výplata kolem 15 tisíc ve směnném provozu není žádné terno,“ uzavřela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef