„Víte po léta mé aktivity proti ostudnému zločinu, který fyzicky zmrzačil, duchovně i kulturně stále hanobí přední český národní a státní symbol pod ochranou UNESCO – Kostel svatého archanděla Michaela, mnoho politiků odmítalo. Kauza tunelování a zločinu se pro mě stala lakmusovým papírkem pro to, komu věřit a komu ne. Zklamali mě Havel, Němcová, Schwarzenberg, Kalousek, Langšádlová, Stropnický a další,“ posteskne si někdejší diplomat Jiří Pešek. Za dvě desítky let nasbíral tolik informací k tématu, že není snadné vše jednoduše vysvětlit. Takže popořadě...
Proměna kostela
Jde o složitou kauzu proměny nejstarší svatyně na původním slovanském osídlení staré Prahy. Kostel svatého archanděla Michaela s hroby českých i evropských osobností, kde mimo jiné kázal Jakoubek ze Stříbra či Mistr Jan Hus, byl proměněn v noční podnik, v němž se pořádaly hodně divoké večírky. Nyní je tam ale podezřelý klid. Pešek chce, aby znesvěcený kostel opět sloužil původnímu poslání, koncertům staré hudby a jako galerie. K tomu účelu založil v roce 2000 Evropské centrum sakrálního umění (ECSSU). Ve vedlejší kauze jde také o hanobení lidských ostatků významných Pražanů, které se v kostele našly.
„Začalo to roku 1990, kdy bylo vymezeno využití bývalého kláštera servitů pro účely ryze kulturní a vzdělávací, což vyloučilo jakoukoliv komerci. Tři roky poté stát kostel prodal v aukci, která byla vzápětí anulována. Následující rok ho však Národní knihovna pronajala účastníku dražby, firmě Kontakt Moravia a. s.. Ta kostel přepatrovala ocelobetonovými rošty zasekanými do obvodového zdiva i pilířů, což je podle památkářů totální masakr. Pořádaly se tam komerční, sexuální a satanistické akce, až ho v roce 2005 ministr Pavel Dostál firmě prodal za 46 milionů korun, přičemž firmě přiznal takzvané investice ve výši 478 milionů,“ vysvětluje Pešek s tím, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má vážné důvody podat žalobu na neplatnost kupní smlouvy. A na tahu je rovněž ministerstvo kultury. Magistrát hlavního města Prahy podle Peška protizákonně blokuje veřejný zájem, přičemž Městská část Praha 1 se ho naopak snaží hájit.
Kauza na ministerstvu
Jak sdělila ParlamentnímListům.cz už v únoru mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková, v kauze byla rezortem přezkoumávána celkem dvě závazná stanoviska magistrátu. „V prvním případě pan ministr v prosinci 2016 zrušil pro nepřezkoumatelnost rozhodnutí ministerstva kultury, kterým bylo zrušeno první kladné, závazné stanovisko magistrátu, a vrátil tuto věc k novému projednání na odbor památkové péče ministerstva kultury, který věc nyní řeší,“ napsala mluvčí.
„Ve druhém případě bude pan ministr rozhodovat o opakovaném podnětu vlastníka k přezkumu rozhodnutí ministerstva kultury, kterým bylo zrušeno druhé opět kladné , závazné stanovisko magistrátu. Předchozí podnět vlastníka v této věci pan ministr odložil pro nepřípustnost v prosinci 2016,“ doplnila Cigánková s tím, že celá věc je stále otevřená a třeba vyčkat rozhodnutí ministra kultury po projednání podnětu rozkladovou komisí. Dobu, kdy tak bude učiněno, prý zatím nelze předjímat. Vše je tedy v procesu.
Ďábel a Michael
Exdiplomat Pešek má kromě jiných i jedno teologické vysvětlení kauzy: „Archanděl Michael je vítěz v prvním konfliktu se zlem v historii universa. Ten se neodehrál, jak tvrdí i známý spisovatel C. S. Lewis mezi Bohem a Satanem, protože to jsou bytosti nesouměřitelné, ale v říši andělů mezi Satanem a Světlonošem – svatým Michaelem, který zvítězil. Nicméně poražený dále útočí na všech frontách. A jak se nejlépe pomstít svému pokořiteli? Co je lepší, než udělat z jeho svatostánku drogové doupě a bohapustý bordel?“
Kostel vlastní od roku 2005 „pohrobek“ nájemné firmy Kontakt Moravia, tedy dceřinná společnost Michal Praha Jerriho Nowikovského, a prodělává na něm. Prý už přes půl miliardy. Přestože bylo Peškovi kvůli jeho aktivitám už několikrát vyhrožováno, prozrazuje ParlamentímListům.cz více: „Zákulisní nitky vedou až k bývalému premiéru Ukrajiny Pavlu Lazarenkovi, který pral miliony dolarů přes jednu švýcarskou firmu do USA, kde byl zatčen a uvězněn do roku 2012. Majitel té firmy se jmenuje Robert Nowikovsky, bratr podnikatele, který trvale devastuje Kostel sv. Michaela v Praze. Za kauzou chrámu se tedy skrývá organizovaný zločin, to je třeba vidět.“
Historie kostela a aktivisté
Kostel svatého archanděla Michaela patří k nejstarším památkám evropského významu na území Prahy, nicméně byl roku 1786 císařem Josefem II. sekularizován. Podle kanonického práva je však kostel jako „dům Boží“ stále posvěceným prostorem a dokud existuje většina obvodových zdí, nelze jej odsvětit. Lze jej jen znesvětit, což se stalo. Chrám byl skladištěm a po roce 1989 začal sloužit zmíněným „podnikatelským“ aktivitám.
„Kdokoliv byl v té kauze ochoten se postavit za pravdu a spravedlnost, projevoval se i jinde jako člověk rozumný a čestný. Mnoho lidí ale časem ztratilo zájem,“ podotýká Jiří Pešek, který na ministerstvu zahraničních věcí spravoval mimo jiné agendu Itálie a Vatikánu. Poté pracoval jako šéf zahraniční sekce KDU-ČSL. V roce 2003 byl v Itálii pasován na rytíře Řádu sv. Michaela. Nyní se vrátil ke kantořině a učí jazyky. Nakonec podotkne: „Čtvrtstoletí trvající kauza devastace Kostela svatého archanděla Michaela je zločinným spolčením, podobným těm z italského seriálu Chobotnice. Její vývoj shrnuje krátký italský film Zločin v srdci Prahy. Proto věřím, že současné vyšetřování orgánů činných v trestním řízení přinese podstatně jiné výsledky než v dobách temné minulosti. Trestní oznámení bylo podáno mimo jiné na tři osoby z pražského magistrátu – primátorku Krnáčovou, ředitele odboru památkové péče Skalického a radního pro kulturu Wolfa.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský