Komise členským zemím EU navrhuje zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií už pět let, rozhodnutí zatím nepadlo. Makedonie, která již je kandidátskou zemí, podle komise dostatečně plní potřebná politická kriteria. Musí však ještě zapracovat na uvedení potřebných reforem do praxe a posílit svobodu slova a nezávislost justice.
Komise doporučila udělit status kandidátské země Albánii.
V případě Turecka, které o členství požádalo už v roce 1987, komise ocenila pokračující reformní úsilí, připomněla ale také polarizaci politické situace v zemi, potlačování politické opozice v parlamentu a tvrdý postup státního aparátu vůči nesouhlasným hlasům.
Komise doporučila udělit status kandidátské země Albánii. Tato země by se ale měla více věnovat boji s organizovaným zločinem a korupcí a zintenzivnit reformy především v otázce vlády práva. Naopak dialog EU s Bosnou a Hercegovinou, jehož samotné zahájení bylo pozitivem, prý zatím příliš ovoce nepřinesl. Chybí proevropské reformy, například potřebné změny ústavy k zajištění rovnoprávnosti menšin, a země udělala malý pokrok k funkční tržní ekonomice i při sbližování svého práva s právem evropským.
Senát má na programu schůze, která začne ve středu, desítku evropských materiálů a předpisů. Kromě toho má ještě volit své kandidáty na ombudsmana. Adepty jsou jeho současný zástupce Stanislav Křeček a jeho předchůdkyně v této funkci Anna Šabatová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp