Česko-americká smlouva o obranné spolupráci bude hlavním bodem dnešní úvodní části červencové schůze Senátu.
Předpokládá se, že ji horní parlamentní komora hladce schválí. Přijetí smlouvy podporuje opoziční hnutí ANO a její obstruující kritici z SPD nemají v Senátu zastoupení. Senátoři podobně hladce rozhodnou také o zrušení více než 10.000 nepoužívaných zákonů, nařízení a vyhlášek nebo nových pravidlech pro veřejné dražby.
Na rozdíl od Sněmovny se Senát asi postaví za zvýšení horního limitu poplatků za svoz komunálního odpadu z 1200 na 1700 korun ročně na osobu. Doporučily to výbory hospodářský i pro veřejnou správu. Novelu o místních poplatcích tak budou muset poslanci zřejmě projednat znovu.
Nejistý je v Senátu osud novely drážního zákona, který má mimo jiné umožnit konzervaci málo využívaných železničních tratí. Část senátorů tomu chce zabránit v obavách, že by takový krok mohl prohloubit vyloučenost některých oblastí republiky.
Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s možnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Zabývá se například právním postavením amerických vojáků, týká se také ochrany životního prostředí, provozu motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo třeba postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil. Předpokládá také osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR.
Obrannou dohodu nebo obdobný dokument má s USA uzavřenu většina zemí NATO. Z východních členů Severoatlantické aliance zbývá jen ČR. Dohoda podle jejích obhájců neznamená ani budování amerických základen v Česku, ani schválení přítomnosti konkrétních jednotek americké armády na českém území.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.