Vyhláška „o zabezpečení veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města“ začala poprvé platit v roce 2010 ve třítisícové obci Rotava na Sokolovsku. Minulý týden se připomněla v sedmdesátitisícovém Mostě. K Rotavě se nedávno připojily také další severočeské obce - Duchcov, Bílina, Postoloprty či Krupka, uvedl server Lidovky.cz.
Celý text je ZDE.
Server píše, že podle vyhlášky se nesmí nikdo posadit na zídku, schody či na trávu nebo vlastní židli v parku. Nařízení se týká například i maminek na dětských hřištích bez laviček nebo pikniků či grilování v parcích. Úlevu mají jen zdravotně postižení a lidé „náhle stižení nevolností nebo slabostí, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb“.
Láska tvrdí, že takto definovaný zákaz sezení na veřejném prostranství je protiústavní. „Problém vidím v tom, že radní v Rotavě zvolili úplný prohibiční zákaz jinak povolené činnosti. A ještě s problémovým místním vymezením,“ řekl politik serveru. „Tak daleko normotvůrce při regulaci jít nemůže. Každá regulace je legitimní, pokud je přiměřená. Pokud například určitou - legální - činnost zakážu na jednom místě, musím ji umožnit jinde,“ vysvětlil Láska.
Problémy s udržením pořádku ve městě nedávají starostům právo jít proti ústavě
Prý sice chápe motivaci měst, s níž vyhlášku přijala. Podle něj však ani problémy s udržením pořádku ve městě nedávají starostům právo jít proti ústavě. „Pokud soud shledá vyhlášku protiústavní, pak alespoň bude více času na hledání jiných řešení,“ uvedl senátor.
Obecní politici ale argumentují, že bezproblémoví obyvatelé nemají s vyhláškou žádný problém. Oceňují hlavně to, že je ve městě větší pořádek. I proto Láskovo ústavní tažení rozčílilo starostu Postoloprt Zdeňka Pištoru. „Mohl bych mu třeba sehnat nějaké bydlení v lokalitách, kde jsou problémy, aby pochopil, kvůli čemu jsme vyhlášku přijali. Nějaký senátor v Praze neví vůbec nic. Ať si podává ústavní stížnosti, na co chce,“ ulevil si starosta.
Server dodává, že k tomu, aby mohl Láska vyhlášku napadnout u Ústavního soudu, musí sehnat ještě minimálně devět dalších senátorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam