Pokud se dnes občan chce stát strážníkem, musí mít absolvovanou alespoň maturitu. Členové horní komory by tuto podmínku rádi zmírnili. Napříště by podle představ senátorů mohlo stačit střední vzdělání zakončené učňovskou zkouškou.
Strážníkům by podle mínění horní komory mělo stačit střední vzdělání s výučním listem, nyní zákon požaduje maturitní vzdělání. „Žádná obec si nevezme nějakého nýmanda,“ poznamenal k tomu autor úpravy Michael Canov (SLK).
„Senát se nakonec rozhodl poslaneckou novelu upravit navzdory tomu, že dva jeho výbory požadovaly její zamítnutí. Zpravodaj Václav Láska (SEN 21) návrhy na zamítnutí vysvětloval mimo jiné velkým množstvím legislativních chyb i potřebou zabývat se koncepcí obecní policie. Upozorňoval na to, že vznikla výhradně pro řešení místních záležitostí veřejného pořádku, ale postupem času se pravomoci strážníků přiblížily státním policistům. Senát k této věci schválil na návrh bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka (ODS) doprovodné usnesení, podle kterého by se vláda měla zabývat systémem zabezpečení veřejného pořádku,“ doplnila ČTK.
U strážníků i kandidátů na post strážníka stát také vyžaduje spolehlivost a podle představ Senátu by mělo platit, že lidé, kteří se zúčastnili akcí pořádaných extremisty, mají ztratit statut spolehlivosti, pokud by se náhodou chtěli ucházet o práci strážníka. Spolehlivost by měl napříště ztratit i uchazeč, který řídil motorové vozidlo pod vlivem drog či alkoholu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp