Jedná se o stejnou houfnici, na níž byly v roce 1937 převáženy ostatky prezidenta T. G. Masaryka. Podle deníku Právo to pro vraníky z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem bude nejslavnější chvíle v jejich životě.
Jedná se o mimořádně klidné a speciálně cvičené koně
„Rozhodně se nejedná o žádné nováčky, mnozí z nich už mají za sebou několik mistrovství světa. Vraníci jsou speciálně cvičeni pro šestispřeží a jsou to vyrovnaní jedinci. Vybrali jsme mimořádně klidné koně, kteří jsou zároveň plemennými hřebci,“ řekl Právu ředitel hřebčína Jan Höck.
Na lafetě není možné sedět, a tak budou spřežení řídit tři vozatajové ze sedel koní vlevo po směru jízdy. Vedení hřebčína kvůli tomu vybralo tři nejzkušenější – Jiřího Nesvačila, Radka Nesvačila a Jaroslava Kalouse. Mají být oděni do historických uniforem hradní stráže.
Vraníci dostali speciální gumové podkovy
Koně museli po příjezdu do Prahy trénovat zapřažení do historické lafety a převoz. „Lafeta je historická záležitost s loukoťovými dřevěnými koly, která dělají značný hluk. Koně si to musejí vyzkoušet. Nemělo by to ale dělat větší problém. jsou klidní, zvyklí na ruch a dokonale ovládají jízdu v šestispřeží,“ vysvětlil Höck v Právu.
Koně museli být ještě překováni, dostali speciální „obutí“ s pogumovanou úpravou, aby neuklouzli na dlažbě v pražských ulicích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe