„Jsme v energetické válce s Ruskem, která poškozuje celou unii,“ míní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na svém twitterovém profilu.
„Proto je třeba i řešení hledat na unijní úrovni. Po dohodě s Evropskou komisí a premiérem Petrem Fialou (ODS) tedy navrhnu na co nejbližší datum svolat mimořádné jednání Rady ministrů zemí EU pro energetiku,“ dodal.
Jsme v energetické válce s Ruskem, která poškozuje celou ????. Proto je třeba i řešení hledat na unijní úrovni. Po dohodě s Evropskou komisí a premiérem @P_Fiala tedy navrhnu na co nejbližší datum svolat mimořádné jednání Rady ministrů zemí EU pro energetiku.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) August 26, 2022
Ministerstvo podle Síkely zároveň připravuje jednání s kraji, které si na drahé energie stěžují. Síkela připustil, že pro kraje je nyní velmi náročné vysoutěžit jiný než takzvaný spotový produkt, cena se v takovém případě odvíjí od aktuální ceny na burze. Ceny energií jsou nyní na rekordní výši. Jedním z možných řešení by podle Síkely bylo nakoupit část elektřiny pro potřeby státu a dále ji distribuovat mezi kraje.
„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, přestává tržní volatilita reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí to ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl Síkela. Trh podle něj ztrácí svou funkčnost a je nutné hledat cesty jak zasáhnout.
Stanovení maximální ceny na celoevropské úrovni je podle něj jednou z možností. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou, ... tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či lze „sáhnout do povolenek“. „Jsou to velice technické debaty, z nichž každá má své příznivce,“ uvedl.
Svolání mimořádné rady by podle něj mělo odpovídat tomu, jak je problém urgentní. „Já si myslím, že ten problém dramatického nárůstu o 20 procent předevčírem urgentní je. Musíme se podívat na to, jestli problém bude dále trvat a bude dále kulminovat. A pokud by to tak bylo, tak je ten problém opravdu urgentní,“ uvedl Síkela.
Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 procent na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 procent na 280 eur/MWh.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.