„Po slovenských prezidentských volbách se objevil absurdní názor, že Slovensko je liberální země, liberálnější než Česko, a že bychom se měli od našich východních sousedů učit. Jediný argument, o nějž se toto tvrzení opírá, je vítězka těchto voleb – právnička Zuzana Čaputová (45), žena, první prezidentka, místopředsedkyně (bezvýznamné) liberální strany Progresívne Slovensko, příznivkyně rovnoprávnosti sexuálních menšin a advokátka ‚prostého lidu‘ v boji se skládkou v Pezinku,“ napsal Kopecký na úvod.
Čechům se často vyčítá, že jednají negativisticky. A když mají o něčem hlasovat, hlasují tzv. proti něčemu. Ale podle Kopeckého je to na Slovensku vlastně stejné. V roce 1998 hlasovali proti Vladimíru Mečiarovi a v roce 2014 hlasovali proti dlouholetému premiérovi Robertu Ficovi z v vládní strany SMER – sociálna demokracia. Řada Slováků je z Fica otrávená, i když už je jen předsedou největší vládní strany a nikoli premiérem. Zuzana Čaputová byla podle Kopeckého zvolena prezidentkou především proto, že vystupovala jako protipól Roberta Fica. Její protikandidát Maroš Ševčovič je sice zkušeným diplomatem, ale vaz mu zlomila právě podpora ze strany Ficova SMERu.
Čaputové pomohlo i to, že řada voličů zůstala raději doma. Druhého kola se zúčastnilo jen 42 procent Slováků.
„Téměř nezáleželo na tom, kdo se proti němu, respektive nezávislému kandidátu Šefčovičovi s podporou SMERu, postaví. Neokoukaná Čaputová, do jejíž zpočátku malé volební loďky náhle zadul vichr mohutných finančních příspěvků, vytěžila z kombinace občanské pasivity a znechucení obrovský politický kapitál – post páté hlavy nezávislého Slovenska. Nepolíbenost veřejným životem, absence politického vzdělání a zkušeností a naprostá neznámost byly těmi pravými předpoklady pro její hladké vítězství,“ pokračoval Kopecký.
Roli v tom jistě sehrála i vražda novináře Jána Kuciaka, u něhož Kopecký pochybuje, že byl investigativním novinářem. „Nebyla to sice úplně pravda, ale co na tom sejde. Oficiální podání začalo žít vlastním životem,“ napsal doslova Kopecký.
„Oprávněné nespokojenosti se chopila dost neschopná opozice – s Ficem bojující prezident Andrej Kiska a zejména protivládní média. Až se zrodilo skoro bájné vyprávění o mladistvé oběti ve prospěch veřejného blaha slovenského lidu. Báječný materiál pro tyto prezidentské nebo další parlamentní volby,“ pokračoval publicista.
Kopecký nepochybuje o tom, že se nejeden Slovák v Zuzaně Čaputové jako prezidentce zklame, neboť prý pochopí, že nasedli na lep PR agenturám a budou se muset dívat na to, jak se politicky nezkušená Čaputová bude opírat o názory svých poradců. A pak také lidí, kteří ji před volbami podpořili finančně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp