Očekáváte dlouhodobou opotřebovávací válku?
Ano, ta válka nebude rozhodně krátká a nebude levná. A bude mnohem delší, než si představovalo Rusko, když se do ní pouštělo.
Jak řekl americký prezident Joe Biden, Putin patrně nezná způsob, jak nyní z války na Ukrajině vycouvat?
Souhlasím, protože momentálně nevidím jediné východisko pro Vladimira Putina, které by v tom daném kontextu nebylo vnímáno jako jeho prohra. Aneb není cesty, aby si zachoval tvář vítěze, kterou potřebuje mít směrem k domácí i zahraniční politice a své udržitelné pozici v ní.
V čem Putin zatím v otázce plánování konfliktu nejvíce chyboval?
Myslím si, že Putin učinil chybný krok v tom, že si stanovil zcela nereálné cíle z hlediska možností ruské armády a také míry ukrajinského odporu. Otázka samozřejmě je, zda si tyto cíle stanovil z přehnaného megalomanství, nebo z pouhé neznalosti problematiky, to jest na základě chybných údajů svých informátorů.
Vy dlouhodobě sledujete politiku Blízkého východu. Proč se podle vás Vladimir Putin Izraeli oficiálně omluvil za flagrantní výrok Sergeje Lavrova, týkající se Židů? Proč hasil právě toto prohlášení, když mnohá jiná ponechává bez povšimnutí?
Tak já bych možná lehce polemizoval nad tím, do jaké míry to bylo, či nebylo skutečné ospravedlnění, opravdová omluva, ale v zásadě těch důvodů může být víc.
Jednak Rusko dnes rozhodně nepotřebuje mít další nepřátele a otevírat druhou frontu s Izraelem, dále si musíme uvědomit, že Izrael působí jako možný zprostředkovatel případných mírových jednání, a za třetí sám Putin evidentně vnímá, že takováto antisemitská rétorika nadělá Rusku doma i v zahraničí mnohem více dalších nepřátel – a to vcelku zbytečně, než je nezbytně nutné.
Takže zejména je to ta známá Bismarckova poučka – nikdy nebojuj na dvou frontách.
Ano, přesně tak, to se domnívám, že hrálo v tomto případě důležitou roli. Je v tom čirý pragmatismus. Je pro něj výhodnější se omluvit, obzvláště když to nebyla jeho slova, takže může vinu pohodlně shodit na Lavrova.
Lze předpokládat, že by Izrael byl vůči Rusku i nadále přátelský či alespoň neutrální?
Do jisté míry ano. Izrael nerazí tu jednoznačně proukrajinskou politiku členských států NATO a EU a dalších zemí, které konflikt odsoudily, či se dokonce angažují přímými dodávkami zbraní či munice. Izrael mezi těmito státy není, čehož si je právě Rusko velmi dobře vědomo – a nechce vztahy s ním nijak negativně narušit. Jsou to pro něj jakási zadní vrátka, která mu mohou posloužit k relativně důstojnému vycouvání z této nepříjemné situace diplomatickou cestou.
Hraje v tomto konfliktu podle vás svou roli také náboženství a náboženské vyznání? A hraje svou roli církev jako taková – mám na mysli zejména pravoslavnou církev, ale samozřejmě i různá prohlášení papeže jako hlavy katolické církve atd?
Tak to je velice zajímavá otázka, nemyslím, že by to byl ústřední motiv, ale pravda je, že Ruská federace využívá pravoslavnou církev jako příhodnou podporu pro ospravedlnění a obhajobu celého konfliktu.
Na druhé straně je pochopitelné, že papež František vyzývá k pacifismu a k ukončení této války, stejně jako se už v historii dělo v případě jiných konfliktů. Ale opravdu si nemyslím, že by speciálně tento konflikt měl ať už přímou nebo i jen podprahovou náboženskou rovinu, třebaže válka v pravoslavné církvi se vede už několik let právě mezi Ruskem a Ukrajinou, takže určité souvislosti a konsekvence tu skutečně existují.
Vyřeší se problém Ukrajiny tou strategií, kterou praktikuje Západ – tedy čím víc zbraní a munice pošleme, tím rychleji to skončí?
Mně to přijde osobně dost iracionální představa a také doufám a věřím, že nikdo na Západě z těch zemí, které se rozhodly pomáhat, něčemu takovému nevěří, protože tady přímá úměra není absolutně namístě a ta pomoc je a musí být mnohem sofistikovanějšího charakteru.
Daří se slovenské vládě jakožto kabinetu ve válečné době, kdy Slovensko plní roli jakési nárazníkové zóny EU i NATO, efektivně fungovat?
Vzhledem k tomu, že slovenské vládě se toho v poslední době mnoho nedaří – alespoň pokud jde o vnitropolitické záležitosti a jejich řešení – tak záležitosti kolem Ukrajiny a s tím spojených témat včetně uprchlíků zvládá, myslím, velmi dobře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka