Společná imigrační politika? Expert bouchl do stolu: O migraci mohou rozhodovat jen naše úřady, ne nějaký Řek v Bruselu

04.10.2019 19:58 | Zprávy

ROZHOVOR „Svoboda? Když každý den přicházejí nová nařízení, směrnice, doporučení a právní úpravy z EU? Když nám neustále něco zakazují a přikazují? Když nepohodlné názory jsou ostrakizovány a jejich hlasatelé jsou označováni za fašisty, ruské šváby atd?,“ reagoval poslanec Jiří Kobza (SPD) na dotaz ohledně svobody panující v dnešní Evropě. „Západ, který se sám dobrovolně zaplavil nepřizpůsobitelnými migranty, nám nyní hluboce závidí, že u nás, tzv. xenofobů, mohou naše ženy stále ještě vyjít na ulici i po setmění,“ dodává. Věnuje se také Gretě Thunbergové a jejímu možnému ověnčení Nobelovou cenou za mír, nebo nákupu nových vrtulníků pro českou armádu.

Společná imigrační politika? Expert bouchl do stolu: O migraci mohou rozhodovat jen naše úřady, ne nějaký Řek v Bruselu
Foto: Archiv JK
Popisek: Jiří Kobza

V těchto dnech si připomínáme výročí mnichovské dohody, která de facto podrobila náš stát nacistickému Německu. Jak tuto historickou událost vnímáte? Je podle vás dostatečně připomínána, třeba v médiích?

Tento případ, kdy nás naši spojenci opustili a zaprodali, byl jedním z několika důležitých momentů v naší historii, kdy jsme naletěli na sladká slova, anebo kdy bylo v zásadních otázkách rozhodnuto o nás bez nás.

Mnichov byl ale také hlavní příčinou, klíčem a počátkem naší novodobé tragédie, přímou linkou k okupaci zbytku českých zemí 15. 3 1939, kterou dnes už též nikdo nepřipomíná, a už vůbec ne jako druhou zradu spojenců v krátkém období, zradu v jistém ohledu ještě větší než Mnichov. Tam se ještě mohli vymlouvat (byť nevěrohodně), že zachraňují mír, že je to poslední ústupek Hitlerovi atd., ale 15. březen 1939 byl už brutálním porušením Mnichova, který sami podepsali a ručili za něj, přičemž ani nepípli, a nechali se pokorně Hitlerem podruhé zesměšnit a pokořit, jsou tudíž spoluviníky i za smrt všech 300 000 československých obětí Němců v době tzv. protektorátu.

Navíc Mnichov, a to, co mu bezprostředně předcházelo, a to, co spustil, stálo přímo i nepřímo tisíce životů Čechů (a i několika antinacistických Němců) z pohraničí, 350 000 vyhnaných a vysídlených atd. Zvěrstva se děla už tehdy a páchali je ti (podle Hermana, Bělobrádka a dalších) údajně hodní sudetští krajané a sousedé, žádní esesáci z říše. Na druhou stranu Mnichov (bohužel prozatím naposledy) mimořádně sjednotil národ ve vůli bojovat. Připomeňme mimořádnou mobilizaci i symbolické sjednocení politické, na „antinacistické frontě“, kdy na jednom balkóně Rudolfina vedle sebe stali mj. mladý Ladislav Rašín a Klement Gottwald. Podobně jako teď stojí lidé z opačných stran politického spektra a rozdílných ideologií u pomníku maršála Koněva…

Přijde mi, že právě snad ono klimatické běsnění kolem švédské záškolačky naše veřejnoprávní média natolik zaměstnalo, že tuto (mnichovskou) zradu, která nás stála tolik obětí, životů a škod, ani nepřipomínají. Ono připomínat, jak nás Británie, Francie a Itálie hodily přes palubu, obraly nás o možnost se bránit útoku a zradily spojenecké smlouvy s ČR, asi není dostatečně politicky korektní. Myslím, že tyto klíčové momenty naší (nepřepsané) historie by měly být připomínány s poučením pro budoucnost, že spojenci nám pomohou, když si napřed pomůžeme sami. Z toho by se měla odvíjet naše obranná i zahraniční politika. Jenže to by na dotyčných ministerstvech a ve vládě musel sedět někdo jiný.

Je svoboda, která již desítky let panuje v Evropě, křehčí než dříve? Je o ni potřeba bojovat? A jakým způsobem?

Svoboda? Když každý den přicházejí nová nařízení, směrnice, doporučení a právní úpravy z EU? Když nám neustále něco zakazují a přikazují? Když nepohodlné názory jsou ostrakizovány a jejich hlasatelé jsou označováni za fašisty, ruské šváby atd? Svoboda přece není zadarmo ani navždy. Naši otcové a dědové pro ni opravdu zkusili a museli bojovat. Pokud si ji nebudeme umět ubránit, pak o ni přijdeme. Pro začátek bojujme demokratickými volbami tak, že budeme volit strany, pro které slova jako rodina, národ, vlast ještě stále mnoho znamenají.

Minulý týden byly na Maltě učiněny první kroky k ustanovení společné imigrační politiky EU. Schůzka premiérů Německa, Itálie, Francie a Malty měla za cíl vyřešit mimo jiné situaci s uprchlíky, kteří krouží na lodích podél evropských břehů, zabývala se také vzkazem Turecka, které hrozí opět otevřít hranice do Evropy, pokud neobdrží větší finanční pomoc na pokrytí nákladů spojených se syrskými a jinými migranty. Jak na vás podobné aktivity v rámci EU působí? Máme se společné imigrační politice bránit?

V první řadě se nejedná o uprchlíky, ale o ekonomické migranty, jinak by totiž prchali s celými rodinami. Stále postrádám jasné a hloubkové vyšetření toho, kdo to vlastně celé financuje a především proč. Není zvláštní, že dosud žádné tajné služby ani policie nezveřejnily výsledky vyšetřování? Pokud vůbec šetří? Nebo snad mají instrukci nezasahovat? Nejzvláštnější je neaktivita masmédií. Zatímco v případě Čapího hnízda do toho případu masmédia bušila ze všech sil, zde u migrantů ani ťuk. Neví někdo, proč tomu tak je? Jo, nesmí se o tom mluvit?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nevolte poštou, přijďte osobně.“ V Německu zpochybněna korespondenční volba

8:35 „Nevolte poštou, přijďte osobně.“ V Německu zpochybněna korespondenční volba

Volební úředníci v Německu varují před potenciálními problémy s korespondenčním hlasováním a doporuč…