Staré nové větry? Časopis má ke straně Petra Robejška jména, informace a důležitou větu o budoucnosti

28.11.2016 6:25 | Zprávy

"Na pravici zadul pod taktovkou politologa Petra Robejška nový vánek. Jenže detailnější pohled na jeho uskupení Realisté ukazuje, že může jít spíše o větry z éry Věcí veřejných," zní v nejnovějším vydání časopisu Týden k založení nové politikcké strany Realisté Petra Robejška.

Staré nové větry? Časopis má ke straně Petra Robejška jména, informace a důležitou větu o budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

Projekt Realisté, jehož vznik oznámil Robejšek v minulém týdnu oznámil, vzbudil podle Petra Koláře a Ondřeje Féra pozornost i paniku. Z ODS, jež se cítí ohrožena, zaznívají odsudky, expředseda strany Václav Klaus zazněla na adresu Robejška pochvala. 

"Vedle toho budí pozornost i účast některých silných zákulisních hráčů z pomezí byznysu a politiky na celém projektu. K tomu už se přihlásil miliardář Marek Dospiva z finanční skupiny Penta: je prý připraven Realisty finančně i jinak podpořit," zmiňuje Týden však i další jméno - někdejšího spolupracovníka šéfa Věcí veřejných Víta Bárty a bývalého náměstka ministra vnitra Radka Johna Michala Moroze. 

Moroz byl v minulosti důvodem jednoho z velkých sporů mezi ODS a Věcmi veřejnými, kdy tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi vadilo jeho předchozí působení v oblasti soukromých bezpečnostních služeb. S Vítem Bártou se pak však prý Moroz nerozešel úplně v dobrém. 

"Později se stal motorem think-tanku Institut 2080, byť tam býval uváděn 'jen' jako spolupracující analytik. A velmi podobná má být i Morozova role v projektu Realisté. Sice byl, je a bude jeho hlavním hybatelem, na veřejnosti ale bude vystupovat Petr Robejšek," konstatuje Týden. Právě Moroz měl prý k projektu Realisté přivést Dospivu. Ten sice oficiálně tvrdí, že podporou Robejškovy strany chce vyjádřit svůj občanský postoj, Týden však uvádí, že šlo hlavně o to, naštvat Babiše - ten Robejška dlouho lákal do svého hnutí ANO.

"Také další nitky okolo projektu Realisté vedou k Michalu Morozovi. Ochrannou známku na název strany si například nechal zapsat Tomáš Bezouška. Podnikatel činný v nadačním fondu North Sudan Scientific Fund, který sídlí na oblíbené virtuální adrese v pražské Revoluční ulici. Kromě jiného byl Bezouška svého času mezi lidmi, kteří za Radka Johna chystali projekt na transparentnost státní správy," dodává Týden.

Ustavující sjezd strany se má uskutečnit v příštím roce, kdy bude zveřejněn i program. "Podle dobře informovaných zdrojů vedle již zveřejněných zakladatelů strany typu ekonoma Pavla Kohouta (někdejší poradce Věcí veřejných a poté Tomia Okamury), Jany Malíkové (bývalá mluvčí Ivana Langera či Martina Peciny na vnitru nebo Alexandra Vondry na obraně), Jiřího Hynka (prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu) či Jiřího Horeckého (šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR) mají v záloze osobnosti, jež čekají, jak se věci vyvinou," uzavřel Týden.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…