Již při sestavování vlády jste se obával, že ČSSD v takto sestavené vládě neprosadí dva předvolební sliby, které jsou pro její voliče z psychologického hlediska klíčové. Přehodnocení tzv. církevních restitucí a také zvýšení daní pro vícepříjmové skupiny obyvatel. Domníváte se ale, že koaliční partneři jsou jedinou překážkou přehodnocení zákona o vyrovnání s církvemi? Jak byste hodnotil snahy ČSSD dohodnout se s církvemi?
Bohužel ani jeden z klíčových slibů zatím vláda Bohuslava Sobotky nesplnila a mám vážné obavy, že koaliční partneři nebudou ochotni napomoci k naplnění těchto dvou stěžejních klíčových bodů volebního programu. Zvláště KDU-ČSL je klíčovým subjektem, který nedopustí zásadní změny v církevních restitucích. ČSSD fakticky rezignovala na klíčovou průlomovou změnu a za cenu udržení vlády bude provádět jen kosmetické změny v restitucích. Vůči voličům ČSSD bude premiér tvrdit, že se více udělat nedalo, že by tvrdší postoj mohl zbourat koaliční projekt a přece ČSSD neodevzdá vládu hnutí ANO.
Koalice se také nedávno dohodla na zavedení třetí sazby DPH. Co vy na to?
Myslím si, že této vládě chybí větší odvaha snížit DPH na 5 %, protože snížení sazby z 15 % na 10% není zásadní změnou vůči spotřebiteli. Jedná se o kosmetickou změnu, protože matematika je neúprosná a faktické snížení může být jen 4,35 %. Ne tedy optických 5 %. Neřkuli, že nikdy nedošlo k promítnutí celé změny DPH do konečné ceny.
Problémem ČSSD je podle vašeho názoru ve střednědobém pohledu její necharismatický předseda. Nyní skončila tzv. doba hájení Bohuslava Sobotky jako premiéra. Jak byste jej v tomto kontextu hodnotil? Nemyslíte si, že ČSSD hrozí ve vládě podobný osud jako ODS, kdy přijde o velkou část svého elektorátu a kdy výrazný lídr Babiš převálcuje Bohuslava Sobotku, podobně jako Kalousek válcoval Petra Nečase?
Problémem ČSSD je skutečnost, že na rozdíl od premiéra dokáže Andrej Babiš svými tématy upoutat média a obklopuje se lidmi, ke kterým je veřejnost příznivě nakloněna. Předseda hnutí ANO jemně zdůrazňuje, že hlavním nepřítelem, jenž ho donutil vstoupit do politiky, je mimo jiné právě předseda ČSSD. Je jen otázka času, kdy hnutí ANO dosáhne více jak 30 % preferencí. Mám obavy, že ČSSD již nakročila na trajektorii své postupné marginalizace. Nedokáže vygenerovat osobnosti, které by ukazovaly ČSSD v jiném světle než v tom, při kterém došlo k tzv. budování globálního, postdemokratického a mafiánského kapitalismu.
Město se potýká s nesouladem mezi potřebami města a volnými finančními zdroji. Vedení města totiž zdědilo dluh 90 mil. Kč. Jak se vám podařilo za vašeho působení zadluženost snížit?
Město splácí částku 8,25 mil. Kč ročně. Volné zdroje generujeme úspornou politikou snižování mandatorních výdajů. V roce 2013 se nám podařilo vytvořit rozpočtový přebytek 26 mil. Kč. Tyto prostředky jsou určeny k vytvoření investiční rezervy města na roky 2015 -2016. Část těchto prostředků bude uvolněna k investicím do tzv. lidských zdrojů, tedy do podpory občanské společnosti.
A jak ovlivnila rozpočet města loni schválená novela RUD?
RUD napomohl městu naší velikosti udržet příjmovou část rozpočtu tak, aby nebyly zásadním způsobem omezeny služby, které město občanům poskytuje.
Jak významným zdrojem příjmů jsou pro Mělník dotace a jaká je vaše úspěšnost v jejich čerpání?
Město poměrně úspěšně čerpá dotace na údržbu a opravy majetku města. Bez těchto dotací by nebylo možno zrealizovat klíčové investice - jak zateplení budov, tak vybudování infrastruktury města, jako je kanalizace či opravy klíčových komunikací. Během 3 let město takto proinvestovalo 300 mil. Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková