Za posledních 5 let opustila ODS téměř polovina členů. Myslíte si, že v současné době je schopna ODS, která postupně ztrácí voliče, zvrátit ten negativní trend? Přeci jen je letošní rok supervolební. Jakou šanci dáváte straně na úspěch?
Necítím se být věštcem a nechci předjímat volební výsledky, samozřejmě je potřeba rozlišovat volby do EP, které jsou našimi občany vnímány velmi okrajově, od voleb komunálních, kde si občané volí své obecní zástupce a mnohdy cítí, že jsou takzvaně u toho a že to má smysl. Jsem přesvědčen, že i volby do EP jsou velmi důležité, poněvadž je to jediný prostředek, jak se dá s absurditami, které nám socialistická Evropa přináší, bojovat. Chápu pocit marnosti mnohých voličů, ale nevolit je to nejhorší řešení.
Oproti tomu volby komunální jsou pravým opakem. Dá se říci, že kandidátům vidíme hezky do talíře a mnohdy se rozhodujeme na základě osobní zkušenosti a také na základě viditelných úspěchů, či neúspěchů jednotlivých kandidátů, hnutí či jednotlivců. Pro ODS je to doba, kdy naši kandidáti mohou zúročit svoji práci, výtah silné strany už nefunguje a musí se spolehnout jen na to, jak se v minulosti konkrétní kandidát a jeho spolustraníci chovali, jaké výsledky a reference mohou nabídnout a musí si nechat vystavit závěrečný účet svého dosavadního působení.
Někteří vidí příčinu ,,stagnací preferencí ODS“ v málo charismatickém předsedovi. Vy osobně jste profesora Fialu na předsedu podporoval dlouhodobě. Neobáváte se toho, že sice pan profesor Fiala je velmi erudovaným akademikem, má hluboké teoretické znalosti konzervativního myšlení a politiky, ale nemá politické zkušenosti a nemá takový ten správný „drive“ či charisma velkého řečníka, který dokáže lidi strhnout?
Úlohu charismatického předsedy bych nepřeceňoval, je sice pravdou, že viditelné a špatné vedení může a v minulosti napáchalo velké škody, není to však jen o předsedovi. V minulosti nás poškodily kauzy mnohých straníků a jejich partnerů a zde si dovolím vrátit se opět ke komunálu, pokud se budeme chovat transparentně na nižších úrovních a systematicky ukazovat občanům to, že se umíme chovat tak, jak slibujeme a neuhýbat kvůli osobnímu a stranickému prospěchu ze svých postojů, tak znovu postupnými krůčky přesvědčíme veřejnost, že má smysl nám hodit hlas. Právě zde vidím roli Petra Fialy, protože je schopen přesvědčit v první řadě vlastní členy, že má smysl bojovat za značku ODS. A získat zpět pocit sounáležitosti a hrdosti k této značce. V poslední době jsme svědky odlivu členů, bohužel i těch slušných, pracovitých kolegů, kteří už neunesli ten tlak prostředí a buď zanevřeli na politiku obecně, nebo byli zlanařeni do jiných uskupení. To je nelehký úkol nového předsedy a jeho kolegů v nejužším vedení ODS, znovu přesvědčit pravicovou veřejnost a v první řadě členskou základnu a její sympatizanty, že jsme skutečnou pravicovou stranou a že jsme v levicovém celoevropském prostředí skutečnou a jedinou alternativou, která se současné plíživé bolševizaci Evropy dokáže fundovaně postavit.
Klíčové pro ODS budou především komunální volby, kde byste chtěl obhájit i vy váš mandát. Neobáváte se, že krize ovlivní i je? Setkáváte se vy osobně se značkou ODS s negativními reakcemi obyvatel?
Samozřejmě kandiduji proto, abych obhájil svůj mandát, ale kandiduji také proto, abych obhájil trend, který se mi, a zde je na místě zdůraznit - se svými kolegy v radě města a s většinou zastupitelů města Mikulova, podařilo nastavit. Trend úspěšného města s dobrou ekonomikou, města bez skandálů a viditelnou prosperitou.
Je možné, že se poškození značky, v jejímž tričku opět kandiduji, může na výsledku částečně projevit, ale vývoj posledních let naznačuje, že volič si chce vybírat a já rozhodně nechci svalovat svůj potenciální neúspěch na značku ODS. Pracuji pro naše město již osmý rok a úspěch, či neúspěch přičtu na vrub svého působení.
S negativními reakcemi občanů se setkávám často a již několik let jsou takovéto reakce velmi často oprávněné. Sešli jsme ze srozumitelné pravicové cesty, která měla zaručit všem aktivním, pracovitým lidem, jež po státu chtějí jen to, aby je co nejméně obtěžoval, na cestu zvyšování daní, byrokratického obtěžování všech aktivních občanů a bezbřehého rozhazování veřejných prostředků lidem, kteří parazitují na tomto pokřiveném, v uvozovkách, sociálním systému. To musí skončit. I když právě tyto, mnohdy nepopulární kroky od nás odrazovaly některé voliče a nás svedly na lákavou dráhu kupování si voličských preferencí i za cenu opuštění čitelné, byť v některých vrstvách společnosti zatracované cesty.
Kvůli budoucnosti historické budovy v centru města by se mělo ve městě uskutečnit referendum. Radnice o tom rozhoduje v těchto dnech. Vy osobně jste pro vznik tržnice, nesouhlasíte ale s referendem. Čeho konkrétně se obáváte?
Já jsem zastáncem tržnice v Mikulově, nicméně nemohu přijmout tlak některých populistů, abych se svěřeným majetkem nakládal špatně, zbrkle a neuváženě. Za necelých osm let působení na radnici máme nastaveny standardní postupy, jak se svěřeným majetkem nakládat a musím říci, že se nám maximální transparentnost, ale také uvážlivost, při prodeji vyplatila. Je paradoxem, že iniciátoři referenda o využití bývalé hasičské zbrojnice pro tržnici, když jsem na zastupitelstvu města navrhl hlasování o této nemovitosti a jejím využití pro tržnici, hlasovali v jednom případě proti a dva z nich se zdrželi hlasování a nadále trvají na referendu. Je skandální, že nepodpořili vlastní návrh, o který usilují referendem. To svědčí o jejich snahách zpolitizovat celý proces a ukazuje to, že jim o vůli občanů či majetek města a jeho řádné spravování ve skutečnosti vůbec nejde.
Nabízí se tak i otázka, co vy a myšlenka na celostátní referendum. Podporujete ji? Vláda chce zákon předložit ještě letos.
Jsem zásadně proti těmto populistickým nástrojům, považuji je za nesystémové, a jak jsem se mohl přesvědčit, jsou snadno zneužitelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková