Velké obavy budí u řady starostů malých a středních obcí návrh zákona o registru smluv. Obávají se, že zavedení této povinnosti bude natolik náročné, že může v krajním případě ohrozit i samotné fungování místní samosprávy. Souhlasíte? Jaké dopady by mělo schválení zákona na obec?
Souhlasím. Pro menší obce a města se skutečně jedná o problém. Je to další úkol od státu převedený na obce, který nenabízí nic jiného než další nárůst administrativy bez jakéhokoliv dalšího efektu. V menších obcích je často jen neuvolněný starosta, který nemá k dispozici žádný úřednický aparát.
Stanislav Polčák zvažuje také změnu trestního zákona. Důvodem je stoupající počet trestních kauz, ve kterých figurují komunální politici, ale především situace, kdy se přístup a názory na jednotlivé případy u různých policejních orgánů zásadně liší. Co vy na to?
To je úsměvné. Zatímco poslanci a senátoři požívají výhody imunity, komunální politici jsou často kriminalizováni bez zjevných důvodů. Na komunální úrovni k likvidaci představitele obce nebo města stačí jen pouhé podezření. A to se šíří po obci často rychlostí světla. Presumpce neviny se většinou v praxi vůbec neřeší. Nevím, jak je možné, že se v řadě korupčních a jiných trestních kauz vyskytují komunální politici. Já nikoho takového ve svém nejbližším okolí neznám.
Jestliže hovoříme o záměrech vlády, je naopak nějaký, který vy osobně vítáte?
Obávám se, že tomu tak prozatím není.
Máme za sebou eurovolby, v nichž dle očekávání zvítězilo hnutí ANO a upevnilo si tak své pozice. Naproti tomu ODS ztratila 7 mandátů. Jak velkou konkurencí je podle vás pro stranu do budoucna? Přeci jen na podzim nás čekají také komunální volby.
Nemyslím si, že je hnutí ANO přímou konkurencí pro ODS. Nejedná se o politickou stranu v pravém slova smyslu a až čas ukáže, jestli bude tato alternativa schopna udržet si své voliče déle než jedno či dvě volební období. Já jen nerozumím tomu, jak je možné, že jeden z nejvlivnějších podnikatelů v zemi může současně zastávat post ministra financí! A to ještě s podezřením na spolupráci s StB. Nedovedu si představit, že by něco podobného prošlo ODS.
Komunální volby jsou v mnoha ohledech naprosto odlišné od voleb krajských, parlamentních, senátních a také těch do Evropského parlamentu. Na komunální úrovni, a to zejména v menších městech a obcích, lidé volí spíše osobnosti než politickou stranu. Proto také ve většině případů získávají nejvíce hlasů nezávislé kandidátní listiny různých místních uskupení. Letos na podzim to bude patrně stejné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková