Starostové budou dostávat jednou týdně data o koroně

26.08.2020 6:27 | Zprávy

Starostové obcí s rozšířenou působností budou data o nemoci covid-19 dostávat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky jednou týdně. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška bude na podzim možné, aby se data aktualizovala denně.

Starostové budou dostávat jednou týdně data o koroně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky

Podle Duška rozhodně nedostanou starostové data o konkrétních nakažených. "Nikdy jsme nežádali o to, abychom věděli, kteří lidé v obci jsou nakažení," řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. S ministrem zdravotnictví dnes Lukl, který je starostou Kyjova, za svaz podepsal memorandum o spolupráci. "Jakýkoliv nedostatek vzbuzuje určité pochybnosti a možná je větším strašákem, než samotná nákaza," dodal.

ÚZIS v příštích dnech vyzve skrze datovou schránku starosty, aby ho kontaktovali a dá jim přístup do zabezpečeného úložiště, kde si budou moci stáhnout týdenní data za svoji obec a obecnější přehled za celý okres. Technicky je předávání dat podle Duška připraveno.

V první fázi budou mít starostové informace o počtu nových případů, počtu zásahů ve zranitelných skupinách obyvatel, zejména starších nebo do budoucna i podle nemocnosti, a počtech hospitalizovaných. "Dostanou také denní data o počtech testů, kdo je indikoval a s jakým důvodem," doplnil Dušek.

Starostové působí také jako vedoucí místních krizových štábů a bezpečnostních rad, které mají možnost reagovat nejrychleji a nejefektivněji přímo v místě. Mohou tak podle ministra ještě před rozhodnutím hygieniků přijmout nějaká opatření na místní úrovni. Podle Lukla jsou pro ně informace, které dostanou od ÚZIS, velmi užitečné.

Obce s rozšířenou působností tvoří mezičlánek mezi krajskými a obecními úřady. Kromě svého vlastního území vykonávají činnosti také pro okolní obce v určeném regionu, například vydávají cestovní pasy, občanské a řidičské průkazy nebo živnostenská oprávnění. V ČR jich je zhruba 205.

Podle Duška může mít nastavení takového komunikačního toku se starosty i do budoucna pozitivní dopad. Mohlo by se například zlepšit využívání preventivních prohlídek nebo screeningových programů v obcích, kde se využívají málo. Memorandum počítá také se spoluprací svazu s ministerstvem například na vytváření vyhlášek omezujících negativní dopady aktivit spojených s využitím moderních technologií a rozvojem infrastruktury.

Svaz měst a obcí na konci července uvedl, že starostové nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na území obcí nemají. Dodali, že data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení místních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí.

O tom, zda mají hygienici poskytovat data samosprávám a jak podrobná, se vede debata už řadu měsíců. Někteří lidé, kteří se nemocí covid-19 nakazili a jejichž jména se veřejnost dozvěděla, čelili výhrůžkám nebo útokům na sociálních sítích. Byli mezi nimi zejména první čeští nemocní, kteří si nákazu dovezli většinou z Itálie nebo v poslední době dívka, která zřejmě nakazila další návštěvníky klubu Techtle Mechtle. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly byl i případ, kdy nakaženému někdo rozbil okna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …