Podle konzervativního deníku The Telegraph je snaha o prosazení předčasných voleb „odvážná“ a premiérka Mayová by v případě volebního úspěchu ovládla britskou politickou scénu stejně jako Margaret Thatcherová před třiceti lety. Za hlavní důvod rozhodnutí Mayové je všeobecně považován brexit a způsob, jakým by měl být v praxi realizován. „Rozhodnutí opustit EU sice bylo přijato, ale jeho způsob je jablkem sváru i mezi samotnými konzervativci,“ píše deník.
„Pokud by se podařilo Mayové získat podstatnou většinu v parlamentu, mohla by snáze prosadit svoji variantu brexitu,“ uvádí ve svém včerejším editorialu deník. V rámci textu Telegraph publikoval také graf, který naznačuje, že se Mayová těší mimořádné podpoře. Aspoň, co se týká jejího názoru, že by měla Velká Británie získat plnou kontrolu nad migrací a opustit společný trh. Mezi příznivci brexitu dosahuje podpora více než 75 %.
Překvapení z rozhodnutí Mayové neskrývá komentátor deníku Philip Johnston. Ten zmiňuje, že premiérka až doposud při všech příležitostech variantu předčasných voleb odmítala. „Zdá se, že pobyt na čerstvém vzduchu o velikonočním volnu společně s manželem způsobil změnu jejího názoru. Ale možná k tomu přispěl spíš fakt, že toryové nyní mají podle průzkumů náskok na labouristy až dvacet procent,“ píše Johnston.
Přesto považuje Johnston předčasné volby za obrovský hazard a tvrdí, že případný neúspěch by byl obrovskou katastrofou. To někdejší předseda konzervativců a ministr zahraničí William Hague příliš pochybností nemá a označuje plány Mayové za „naprosto opodstatněné a správné“. „Předčasné volby a úspěch konzervativců z pohledu premiérky mohou zajistit Velké Británii co nejlepší podmínky při vyjednávání o brexitu,“ konstatuje Hague.
Z levicového deníku The Guardian přicházejí logicky negativnější reakce. Komentátor Owen Jones označuje Theresu Mayovou za nepoctivou političku. „Mayová na tom, co do důvěryhodnosti, již nemůže být hůř. Je zjevně nečestnou a nepoctivou političkou, která nedokáže držet slovo. Ještě před několika týdny její mluvčí vyvracel, že by chtěla předčasné volby,“ píše Jones se zjevným strachem z výsledku předčasných voleb pro labouristy.
Jeho redakční kolegyně Anne Perkinsová tvrdí, že předčasné volby se mohou ve skutečnost stát „převratem“ a labourističtí poslanci by jejich konání měli za každou cenu zabránit. „Pokud získá většinu, nebude se muset při vyjednávání o brexitu ohlížet na menšinovou opozici. Všichni bychom litovali dne, kdy by se volby uskutečnily,“ děsí se levicová novinářka, která s obavami zmiňuje dvacetiprocentní ztrátu labouristů na vládnoucí konzervativce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro