Strana LIDEM obchází Ústavu, tvrdí předseda hnutí Nezávislí

18.12.2012 10:33 | Zprávy

V české společnosti sílí hlasy, které nelibě posuzují působení strany LIDEM ve sněmovně. Kritici poukazují na to, že stranu LIDEM vlastně nikdo nevolil a ona dnes stejně rozhoduje o osudu republiky. Státní volební komise dostala podnět od hnutí Nezávislí, aby se touto situací zabývala. Faktem však je, že poslanci LIDEM byli legitimně zvoleni, byť na kandidátkách jiných stran.

Strana LIDEM obchází Ústavu, tvrdí předseda hnutí Nezávislí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake

Předseda politického hnutí NEZÁVISLÍ František Zwyrtek se obrátil na Státní volební komisi, aby  přezkoumala působení strany LIDEM na půdě Poslanecké sněmovny. Zwyrteka zaráží především fakt, že se tato strana nezúčastnila voleb do sněmovny v roce 2010, ale její poslanci dnes rozhodují např. o výši daní pro všechny obyvatele Česka. Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake se pak stala dokonce ministryní obrany.

Prostor pro debatu

„Vím, že náš zákon na tuto situaci nepamatuje, a že moje podání je v tomto smyslu spíše hlasitým upozorněním na vážné porušení Ústavy České republiky. Podle mého názoru je nemyslitelné, aby volební strana, která se neúčastnila voleb, působila na půdě Poslanecké sněmovny pod novým IČ, takto rozhodovala a jednala, aniž by měla jediný hlas od voličů. Je to obcházení Ústavy i zákona o volbách, a to by nemělo zůstat bez povšimnutí. Voliči žádnou LIDEM nevolili, a proto nemá LIDEM ve sněmovně co dělat," soudí Zwyrtek.

Skutečností je, že v naší zemi není ústavně zakotven vázaný mandát a Karolína Peake byla spolu s dalšími poslanci LIDEM do sněmovny zvolena hlasy voličů. Tyto hlasy jí sice připadly jako političce z Věcí veřejných, ale česká Ústava nepřikazuje politikovi rezignovat na mandát v případě, že opustí svou původní politickou stranu.

Pravdou ale také je, že se jednání Peake a spol. stává spíše pravidlem než výjimkou, jak ukazují příklady poslance Jiřího Paroubka (dnes NS-LEV 21, dříve ČSSD), nebo senátorů zvolených v minulém volebním období za KDU-ČSL, kteří vstoupili do řad TOP 09. Jistě tedy existuje prostor pro debatu, zda není třeba změnit českou Ústavu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Pehe zděšen výsledkem voleb v Rakousku. Má proč

18:45 Jiří Pehe zděšen výsledkem voleb v Rakousku. Má proč

První odhady výsledků dnešních rakouských parlamentních voleb naznačují, že by v sousední zemi mohla…