Jan Čulík, toho času přítomen na univerzitě v Glasgow, měl velmi zajímavý telefonát. Reportér britské veřejnoprávní televize jej žádal o radu. Byl údajně fascinován hrubě rasistickými předvolebními billboardy, které se objevily v severočeském Mostě. O’Brien se tedy rozhodl do Mostu vydat. „Natočili jsme tam materiál, na který jsme doslova čuměli nevěřícně s otevřenou hubou,“ řekl Čulíkovi.
Videoreportáž Paraica O’Briena v anglickém jazyce můžete zhlédnout zde:
„Nepřátelství vůči Romům je v českém politickém životě tak zakořeněné, český prezident je nedávno obvinil, že se štítí práce, a v českých komunálních volbách o tomto víkendu někteří politikové otevřeně podporují zhoubné protiromské nálady. V městě Most, nedaleko na sever od Prahy, některé místní strany požadují vytvoření oddělené oblasti pro Romy a používají hesla, která připomínají nacistickou propagandu,“ píše zděšený O’Brien.
Původní článek na Britských listech ZDE
Video poté ukazuje některé příklady volebních hesel jednotlivých stran a hnutí. Jako první přichází na přetřes slogan hnutí Mostečané Mostu, který zní: „Vystavíme vesnici pro lůzu – bezdoplatkové zóny pro všechny bytové domy“.
Jedné z žen se O’Brien zeptal, co je myšleno onou „lůzou“ na billboardu. „Vystavíme vesnici pro lůzu, to je vesnice pro Romy, kteří jsou nepřizpůsobiví a nechtějí žít s námi, normálními lidmi. Dělají nepořádek, řvou, kradou, opíjí se, berou drogy,“ lamentovala žena.
Další billboard od stejného hnutí pro změnu hlásá: „Nepřizpůsobivé není třeba řešit, ale vyřešit!“
Reportér se vydává na mostecké tržiště, kde štáb potkává mladou romskou dívku Sáru Makalovou. Ptá se dívky, zda chápe význam billboardů. "No, Česká republika je hodně rasistická," hlesne dívka a začne plakat. "Jste v pořádku," ptá se opatrně reportér O'Brien. Kamera dál zabírá plačící dívku.
Pak ale Paraic O’Brien přichází s mnohem tvrdším příkladem a divákům sděluje, že se mají připravit na něco daleko horšího. „Protože v tomto městě je další malá politická strana, která se inspirovala přímo z nacistické příručky,“ tvrdí. Jde o plakát sdružení Otevřená radnice Most, který je uveden sloganem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“
O’Brien poté divákům připomíná, že podle oficiálních údajů žije v České republice zhruba čtvrt milionu Romů, přičemž mají silnou komunitu právě v Mostě. Britský reportér poté začíná zkoumat politické strany a hnutí, které publikovaly tyto závadné billboardy. Začíná hnutím Mostečané mostu.
„Je to politická odnož bytového sdružení, které spravuje tisíce nemovitostí po celém regionu. Ve volbách tento víkend očekávají, že získají na místní radnici většinu. Tato strana nemá vlastní ideologii. Zaměřuje se na místní bytový fond a na asociální chování. Rasistické billboardy jsou novinkou,“ tvrdí O’Brien.
Reportéři se vydali za mluvčím hnutí Petrem Prokešem, který souhlasil s rozhovorem. „Ale v Chánově. V romské čtvrti, která je předměstím Mostu. Žije tu asi 1500 lidí. My jsme tam už předtím strávili den, k čemuž se vrátíme. Avšak Prokeš nám chtěl ukázat to nejhorší,“ promlouvá O’Brien k divákům na adresu Prokeše, který štáb provází po vybydlených a zcela zdemolovaných panelových domech v Chanově.
„Dva skoro polorozbořené paneláky zničily romské rodiny v devadesátých letech. A v částech této komunity jsou vážné problémy s antisociálním chováním. Prokešova strana nabízí jednoduché řešení těchto složitých problémů,“ pokračuje reportér. „Máme v programu napsáno, že chceme vybudovat takzvanou vesnici pro lůzu. Byly by to domy, které způsobu cikánů vyhovují,“ říká Prokeš na video.
„Pokud tato strana vyhraje volby, chce vystěhovat všechny z této čtvrti do ghetta jednopodlažních betonových chatrčí bez jakéhokoliv zařízení. Prokeš nás nepřivedl do nedalekého komunitního střediska, ani do základní školy, ani do paneláků, které jsou v dobrém stavu,“ řekl reportér na adresu Prokeše, který měl reportérům zatajit pozitivnější příklady z Chanova.
Zatímco štáb i s Prokešem prolézá ruiny panelových domů, obývanou částí sídliště se začíná rozléhat stále hlasitější diskuse místních obyvatel. Dovtípili se, že Prokeš dorazil do Chanova. K Prokešovi na ulici přichází Rom ve středním věku a přátelsky ho varuje, aby raději odjel pryč. Prý nebude schopen zastavit ostatní Romy, kteří jsou na Prokeše rozzlobení.
Křik na místě rychle sílí a kolem Prokeše a britského televizního štábu se srocuje čím dál více obyvatel sídliště. Viditelně nervózní Prokeš nasedá se štábem do auta a ujíždějí z místa pryč. „Toto, co jste viděl v tom Chanově, to je těch 90 procent naprosto nepřizpůsobivých Romů,“ vysvětluje posléze Prokeš reportérovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs