Studená válka se přesouvá na sportovní ovál. A česká média jsou v tomto boji s Ruskem neobyčejně přičinlivá. Petr Žantovský k tomu napsal více

17.11.2015 10:35 | Zprávy

Studená válka se přesunula na atletický ovál, píše v souvislosti s dopingem u ruských atletů komentátor Petr Žantovský na serveru PrvníZprávy.cz. Ruským sportovcům dokonce hrozí zákaz účasti na olympijských hrách v Riu.

Studená válka se přesouvá na sportovní ovál. A česká média jsou v tomto boji s Ruskem neobyčejně přičinlivá. Petr Žantovský k tomu napsal více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

„Naše média se ihned začala předhánět s projevy odsudku nedobrého chování ruských sportovců a namnoze téměř vyjádřila požadavek, aby mezinárodní atletická federace přikročila k tomu vyloučení,“ kritizoval Žantovský.

Podle něj se totiž nikdo neptá, jak je to jinde ve světě. V Rusku dává stát na sport mnoho prostředků, jinde ve světě je sport víceméně soukromou komoditou. A např. v USA jsou sportovní kluby majetkem soukromníků, uvádí Žantovský.

„A druhá věc: voláme tu po uplatnění principu kolektivní viny. Ale to se v jiných případech nedělo a neděje. Jen pro připomenutí: Kanadský sprinter jamajského původu Ben Johnson vyhrál v září roku 1988 olympijské hry v Soulu ve sprintu na 100 metrů, navíc v novém světovém rekordu. Ovšem pouhé tři dny poté oznámili dopingoví komisaři jeho pozitivní testování na stanozol. Johnson přišel o olympijské zlato a z historických tabulek byly vymazány jeho dva světové rekordy. Trenér potrestaného sprintera následně přiznal, že Johnsonovi podával doping už od roku 1981, zároveň ale dodal, že dělal pouze to, co všichni ostatní,“ zmínil Žantovský i další sportovce – například britského sprintera Linforda Christieho, americkou sprinterku Kelli Whiteovou i britského sprintera Dwaina Chamberse.

„Tak bych mohl pokračovat ještě velmi dlouho. Výčet atletů ze všech koutů západního světa, kteří byli přistiženi s nepovolenou chemikálií v krvi, je obsáhlý. Vždy po odhalení činu následoval trest, a to je jedině dobře. V čem je ale rozdíl oproti dnešní kauze ruských atletů? Ještě nikdy se za doping jednotlivců netrestaly celé týmy, či dokonce státní výpravy na mezinárodní sportovní klání. To je novum vyprodukované dnešní politickou situací,“ nechal se slyšet Žantovský. Podle něj je to nebezpečná situace, která Rusko vzdaluje západnímu světu a tlačí do náruče Pekingu.

„Tak jako mají dnes asijské mocnosti svou mezinárodní banku, chystají vlastní konkurenční internet a směnitelnou měnu, chceme, aby se konala nějaká vzdoroolympiáda?“ ptá se závěrem.

Původní text najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…