Ve druhém pololetí roku 2024 předsedá Evropské unii Maďarsko. Blíží se jeden z vrcholných momentů premiéra Orbána. V Budapešti na summitu Evropského politického společenství (EPC) – politického fóra sdružujícího představitele téměř všech evropských států (kromě Běloruska, Ruska a Vatikánu) 7. listopadu. Večer tentýž den proběhne jednání 27 politiků zemí EU. Orbán prý chystá překvapení.
Rádio Svobodná Evropa/Rádio svoboda upozornila, že Orbánovu hvězdnou hodinu mohou zastínit americké prezidentské volby. V okamžiku summitu ještě s definitivní platností nemusí být rozhodnuto. Ale Orbán možná i tak ohromí své hosty. „V Bruselu se také neustále šušká, že Orbán má pro své hosty připraveno ‚velké překvapení‘,“ uvedl server rádia.
Jedním z témat, kterým se budou politici na summitu zabývat, mají být nedávné parlamentní volby v Gruzii a jejich výsledek. Volby jasně vyhrála dosud vládnoucí strana Gruzínský sen, prorusky orientovaná strana.
V Maďarsku se má poprvé po vypuknutí plnohodnotné ruské agrese proti Ukrajině objevit také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Objeví se poprvé v zemi, která odmítá Ukrajině posílat vojenskou pomoc proti agresorovi.
Podle Rádia Svobodná Evropa se na summitu může odehrát ledacos, protože pokud má summit Evropského politického společenství (EPC) nějaké kouzlo, jsou to podle Rádia Svobodná Evropa různá neformální jednání.
Určitou roli může na summitu hrát i tzv. grilování kandidátů na evropské komisaře, což se nepochybně bude rozebírat i v Maďarsku.
EPC byla založena v roce 2022 v reakci na rozsáhlou ruskou invazi na Ukrajinu. Je to mezivládní formát pro podporu celoevropské spolupráce za hranicemi EU. EPC zahrnuje všechny evropské země kromě Běloruska, Ruska a Vatikánu, ale také Turecka a států jižního Kavkazu.
Server Balkan Insight upozornil, že na setkání může dojít i k překvapení, které Viktora Orbána nepotěší. Někteří hosté totiž mohou ostře zkritizovat jeho vlastní vládu.
Server také upozornil na to, že do pozdního pondělního odpoledne nebyl zveřejněn žádný návrh programu pro žádnou schůzi – přestože takové dokumenty jsou obvykle k dispozici sedm až deset dní předem. Předpokládá se, že konkrétní program bude mimo jiné záviset i na tom, kdo se stane příštím americkým prezidentem, zda Donald Trump, nebo Kamala Harrisová. Tak či tak ale pravděpodobně bude jedním z témat migrace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.