Dvaapadesátiletý policista podle internetového serveru The Local tvrdí, že se jeho nadřízení snažili vyloučit slovo „znásilnění“ z interní zprávy o vyšetřování masových sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem. Jak policista uvádí, průběh vyšetřování se snažil ovlivnit zejména vyšetřovací výbor zřízený ministerstvem vnitra spolkové země Severní Porýní – Vestfálsko. „Volal mi úředník z ministerstva, že prý nešlo o znásilnění a abych toto slovo ve zprávě vypustil.“
Zpráva se konkrétně týkala ženy, která byla obklopena skupinou asi padesáti muslimských žadatelů o azyl, kteří ji osahávali a zasunovali své prsty do její vagíny. „Když jsem něco takového odmítl a rozčílil se na něj, tak mi argumentoval, že on za to nemůže a pouze předává příkazy seshora. Nechce se mi ale věřit, že by to chtěli nějak zakrýt. Snad šlo jen o nedorozumění způsobené odlišným vnímáním pojmu znásilnění,“ uvažuje policista, který dle svých slov podobné vměšování nikdy nezažil.
Celý text v angličtině je ZDE.
V následujících dnech a týdnech po silvestrovských událostech podaly stížnost na policii stovky žen, které byly sexuálně napadeny nebo okradeny skupinami muslimských migrantů v okolí hlavního nádraží. „Rovněž se hovořilo o tom, že vzhledem k národnostem pachatelů se snažila policie zpočátku vše zakrýt. V březnu navíc policie připustila, že měla ve službě pouze asi polovinu personálu. Původně policisté hovořili, že na pořádek ve městě dohlíželo asi 140 strážníků, ale ve skutečnosti jich bylo nejvýše osmdesát,“ píše The Local.
Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem také znovu rozpoutaly debatu s cílem zmodernizovat zákony týkající se znásilnění. Příznivci změny zákona tvrdí, že současný zákon nedostatečně chrání oběti, protože klade příliš silný důraz na to, jestli se oběť fyzicky bránila. „Po útocích se ukázalo, že osahávání ženských prsou a genitálií přes šaty vlastně není možné posuzovat jako sexuální trestný čin. Navrhované změny vládou sice zákon zpřísňují, ale jeho kritici poukazují na absenci nesouhlasu ze strany ženy. Za projev nesouhlasu by tak mohlo být považováno pouze slovo ‚ne‘,“ uvádí The Local.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
„Novela zákona nezahrnuje žádnou skutečnou změnu. Stále se předpokládá, že pokud se oběť nějak zásadně fyzicky nebrání, potom tím pachateli dává v podstatě souhlas k pohlavnímu styku,“ uvedla ve své zprávě Federace německých právniček (DJB), která se v celé záležitosti značně angažuje. Nicméně finální podoba zákona ještě stále nebyla schválena a dá se očekávat, že v důsledku tlaku aktivistů a právníků se ještě přece jenom může nakonec změnit tak, aby s ním byly spokojeny obě strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro