Takže zakážeme i vysokoenergetické nápoje? Svoboda se hádal s Ludvíkem kvůli zákazu kouření

22.01.2017 12:51 | Zprávy

Hosty nedělního vysílání televize Prima Partie byli ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

Takže zakážeme i vysokoenergetické nápoje? Svoboda se hádal s Ludvíkem kvůli zákazu kouření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Bohuslav Svoboda

„Když se podíváme do historie, normální je nekouřit,“ poznamenal k úvodnímu tématu, protikuřáckému zákonu, Ludvík. On sám prý nikdy nekouřil. „Kouřilo se i před objevením Ameriky. Indiáni kouřili i daleko předtím. Normální je tak podle mě jednat svobodně,“ zareagoval Svoboda. „Nekouřím, nechodím do restaurací, kde se kouří, ale když chci jít večer s přáteli do baru, kde se kouří, je to moje rozhodnutí. Nemám rád státní direktismus,“ dodal.

„Je spousta zásahů do svobody jedince. Můžeme se například bavit v této souvislosti o domácích porodech,“ zareagoval Ludvík. „Zakážeme také vysokoenergetické nápoje? Takhle nelze stát řídit, je třeba lidi vychovávat. Zákaz vždy láká k tomu, aby se porušil,“ myslí si však Svoboda.

Dalším diskutovaným tématem byl hovor o nedostatku lékařů a sester. Ludvík úvodem řekl, že se obává nedostatku lékařů i z toho důvodu, že odejde silný populační ročník starších lékařů. „Mám dva recepty – vznik univerzitních nemocnic a převod části peněz z ministerstva školství na fakultní nemocnice,“ dodal. 

„Je to řešení následků, nikoliv příčiny. Ta je jinde. Dnes už bychom neměli mít lékaře proto, aby dělali všechno sami – od administrativy po medicínu, tak to nemůže vypadat. Musíme dosáhnout toho, že se změní struktura práce,“ podotkl k této problematice Svoboda. 

Ludvík pak kritizoval i atomizaci medicíny, kdy dochází k tomu, že máme specialisty na levé ucho či pravé ucho. „Naši medici vycházejí velmi dobře teoreticky připraveni, ale chybí jim praxe,“ poukázal Ludvík na situaci v USA, kdy od třetího ročníku jsou medici přítomni na sále. „Vědomosti můžeme nalézt v knihách, ale dovednosti se musíte naučit v nemocnici,“ souhlasil Svoboda.

Nejvíc sester pak podle Ludvíka chybí především v lůžkové péči, na ambulanci tolik sester nechybí. „Musíme pro ty sestry změnit kompetence,“ podotkl Svoboda. 

„Musím pochválit ministry zdravotnictví z ČSSD, ač to nedělám rád, že máme přestavěné pracoviště ÚZIS,“ pochválil následně Svoboda. Jako nejlepší vnímá, aby se na stole objevovaly informace, kolik léčba stála a jak byla efektivní. „Mám lékaře, kterého vychovám, a on mi odejde, odejde mi do privátu. V okamžiku, kdy bych mohl tu práci, která je jiná než těch ostatních, ohodnotit, tak mi neodejde,“ posteskl si Svoboda. „Já jim nemůžu přidat ani korunu,“ dodal. „Máte pravdu v jedné věci – máme až moc zásobený terén ambulancemi. Proč máme tak málo ambulancí v pohraničí, ale máme tolik ambulancí v okolí fakultních nemocnic?“ poznamenal k tomu Ludvík.

„Možná ani tak málo doktorů nemáme, ale máme je špatně rozmístěné. Lidé v pohraničí musejí být podle mého názoru otrlejší, a o tom se budu ještě se zdravotními pojišťovnami bavit,“ řekl Ludvík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co se sakra stalo?“ Takto Evropa spáchala ekonomickou sebevraždu

7:10 „Co se sakra stalo?“ Takto Evropa spáchala ekonomickou sebevraždu

Mladý německý podnikatel v technologickém sektoru Ole Lehmann tvrdí, že Evropa se ekonomicky sama že…