Epidemiolog Roman Prymula, momentálně poradce prezidenta Miloše Zemana, opakovaně volá po rozsáhlém testování na koronavirus. Nejednou prohlásil, že by se v Česku mělo provést až 100 tisíc testů denně.
Podle viroložky Hany Zelené je to však naprosto zbytečné.
„Protože pozitivita PCR není nemoc! Test PCR je jen jedním z mnoha pomocných laboratorních vyšetření. Je jen jedním střípkem v komplikované diagnostické mozaice. Podle léty prověřené medicínské praxe je diagnóza založena především na anamnéze, tedy na rozhovoru s pacientem, potom na klinickém vyšetření pacienta a na výsledcích různých dalších pomocných vyšetření a testů. PCR může být pozitivní u osob, které mají aktuálně příslušnou nemoc, ale také u těch, kteří ji prodělali dříve, protože PCR pozitivita někdy přetrvává týdny i měsíce. Nebo může jít o přechodnou neškodnou přítomnost viru na sliznicích například u lidí, kteří jsou již vůči nákaze imunní, anebo může jít o prostou laboratorní chybu, jejíž četnost se podle různých odhadů pohybuje v rozsahu 5–20 %,“ uvedla odbornice na viry v rozhovoru pro Reflex.cz.
- Další informace naleznete zde
I PCR testy se navíc podle viroložky mohou projevit jako falešně pozitivní a za nositele viru je tak označen člověk, který v sobě nový typ koronaviru ve skutečnosti nemá. Proto podle ní nemá smysl plošně testovat např. ve firmách. Tam se podle jejího názoru vydávají peníze na plošné testování zbytečně.
A tam, kde budou lidé jako laici testovat sami sebe, bude podle viroložky chybovost testů ještě vyšší. Ani samotestování, které neprovádějí odborníci, co vědí, jak se správně s testy pracuje, tak podle viroložky nemá smysl.
A pokud je člověk opravdu covid pozitivní, ale jen slabě pozitivní, tak to znamená, že v sobě má viru jen minimum, není podle Zelené nebezpečný pro své okolí. Není infekční.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp