Brazilská nadnárodní korporace Petrobras specializující se na energetický průmysl a těžbu ropy s produkcí dva miliony barelů denně ztrácí v posledních dnech téměř polovinu hodnoty svých akcií, kterou měla ještě v polovině února, tehdy činila hodnota jedné akcie kolem třiceti brazilských reálů, dnes se pohybuje kolem 16. Nejhorší propad Petrobras zaznamenal v pondělí (19,05 BRL), avšak i dnes jsou hodnoty téměř totožné (16,08 BRL) a odepisuje téměř osm a půl procenta.
Akcie Petrobrasu od počátku roku:
Zdroj: Google Finance
Problémy zaznamenaly i těžařské společnosti v Evropě. Britský ropný kolos British Petroleum (BP) odepisoval v pondělí po zahájení obchodování zhruba 27 procent, později ale ztrátu zmírnil na 16 procent. Dnes již není ztráta natolik šoková, pohybuje se ovšem na nové nejnižší hranici 317,15 GBX. Pro porovnání je důležité zmínit, že takto vysoký propad firma za posledních pět let nezaznamenala a akcie se propadají více než za velké krize. Norský Equinor pak od počátku roku ztratil téměř polovinu hodnoty svých akcií. Zatímco ještě desátého ledna jedna akcie stála 20,44 dolaru, dnes má hodnotu 11,24 dolaru. U akcií Equinoru propad započal kolem poloviny ledna, největší šokový propad pak ovšem také zaznamenává v posledních dnech.
Akcie BP od počátku roku:
Zdroj: Google Finance
Oproti pondělnímu propadu již včera lehce posílil americký Chevron, dnes ovšem znovu pozvolna ztrácí. Na počátku roku se jeho akcie obchodovaly za 120 dolarů, v tomto týdnu po pondělním propadu drží hodnotu mezi 80 až 85 dolary.
Akcie Chevronu od počátku roku:
Ceny ropy v noci na pondělí spadly o více než 30 procent po oznámení Saúdské Arábie, že výrazně zvýší těžbu, čímž ještě více zaplaví trh nadbytečnou ropou. Severomořský Brent se tak přechodně dostal pod 30 dolarů za barel. Saúdská Arábie zvýšením těžby reaguje na odmítnutí Ruska přistoupit na koordinované snížení těžby. Propad ropy byl nejvýraznější od války v Perském zálivu v roce 1997. O deset procent v pondělí oslabily i akcie saúdské těžební společnosti Saudi Aramco, která na burzu vstoupila teprve před několika měsíci. Přestože v úterý ropa začala opět zdražovat, dnes se na trhy vrátil postupný propad.
Koronavirus kosí i bankovní instituce. Zajímavé jsou údaje německé Deutsche Bank. Ta si nevedla dobře již v minulém roce a únor byl překvapivý výrazným posílením jejích akcií. Na počátku roku byla jedna akcie za 7,35 eura, v únoru činila nejvyšší hodnota 10,20 eura. Pak ale propad postihl i německého bankovního giganta a v pondělí se akcie propadly na 5,85 eura. Poslední dva dny již lehce posilují na současných 5,97 eura, otázkou však je, zdali tomu bude na dlouho, nebo přijde ještě výraznější propad, očekávání akcionářů totiž asi moc nevzroste, když i německá kancléřka Angela Merkelová ve své zemi predikuje nákazu šedesáti až sedmdesáti procentům obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: rak