Účastníci Akademie samospráv z obcí a měst rozcupovali stávající zákon o obcích a říkají zcela jednoznačně – chceme nový zákon nebo jeho výraznou změnu

18.01.2017 12:18 | Zprávy

Vyhodnocení průzkumu, který proběhl mezi více než šesti stovkami účastníků podzimního školicího bloku Akademie samospráv formou podrobného dotazníku, dává jednoznačnou odpověď na případné dosavadní pochybnosti o hlavním cíli projektu podporovaného senátorem Ivo Valentou a po odborné stránce připraveného respektovanou advokátkou Janou Zwyrtek Hamplovou. Jak malé obce, tak města požadují zásadní změny v zákonu o obcích a nejlépe zákon zcela nový.

Účastníci Akademie samospráv z obcí a měst rozcupovali stávající zákon o obcích a říkají zcela jednoznačně – chceme nový zákon nebo jeho výraznou změnu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na zahájení projektu Akademie samospráv

„Potvrdilo se tak to, co slýchám od starostů už mnoho měsíců – základní právní norma pro obce je zcela nedostačující,“ komentoval výsledky vyhodnocení Ivo Valenta.

Jak vyplývá z prvního vyhodnocení průzkumu, kterého se zúčastnilo 349 zástupců obcí a měst všech velikostí, jen 17 z nich považuje zákon o obcích za dostačující. Ostatní nešetří kritickými hodnoceními v těchto kategoriích – zákon je příliš stručný a nedává odpověď na všechny otázky, je zmatečný, je zastaralý, málo přehledný a celkově ho hodnotí za průměrný a nedostačující. Kritických hodnocení se sešlo v součtu 488.

Pokud jde o řešení, pak 67 % zástupců obcí a měst požaduje zcela nový zákon, ale i ti, kteří by přímo novou právní normu nevyžadovali, chtějí v každém případě zcela zásadní změny. Těch je dokonce 92 % ze všech zúčastněných na průzkumu. Změny by se měly podle jejich názoru týkat hlavně pozice starosty, oblasti hospodaření obcí, majetkoprávních dispozic, lépe by se měly upravit požadavky na formu listin, usnesení a zazněly i hlasy na revizi práce výborů, která je často ryze formální.

A jak hodnotí výsledky uznávaná odbornice na problematiku samosprávy Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová?

„Výsledky mne nijak nepřekvapily, i když tak masivní volání po zásadních změnách jsem až tak nečekala. Také jsem se domnívala, že mohou být rozdíly mezi malými obcemi a městy, ale je očividné, že zákon o obcích nevyhovuje už téměř nikomu. Většina jej označuje za zmatečný, příliš stručný a zastaralý.“

Jak shodně uvádí Ivo Valenta a Jana Zwyrtek Hamplová, je to jasný vzkaz a potvrzení, že Akademie samospráv ukázala na zcela zásadní problém – nedokonalou právní úpravu samosprávy, která je přitom pilířem veřejné správy v České republice.

„Tyto první výsledky předáme zástupcům ministerstva vnitra a budeme je žádat o to, aby nám v dalším průběhu projektu pomohli zejména s legislativním procesem. Tato první jednání již probíhají,“ uvedl Ivo Valenta.

Jeho slova potvrzuje Jana Zwyrtek Hamplová: „Nový zákon o obcích, jak od počátku deklarujeme, si napíšeme sami. Starostové, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv nám jistě pomohou s definováním hlavních oblastí změn. I když dnes, když se zastavíte v kterékoli obci nebo městě, vám to vysype každý starosta z rukávu. Takže půjde spíše o to, spojit síly, aby se nový zákon prosadil. Bez ohledu na stranické a jiné dresy. Samospráva je pro všechny.“

K tomu má sloužit právě projekt Akademie samospráv, který byl spuštěn v listopadu 2016 a v tuto chvíli pokračuje dalšími bloky přednášek o pravomocích obcí.

„Chceme starosty učit, jak se zákonem v dnešní podobě zacházet, budovat v nich sebevědomí a diskutovat s nimi znění nového zákona,“ uvedla Jana Zwyrtek Hamplová. „Není už přece možné, aby se výklad zákona vybojovával až u soudů.“

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová má přitom sama z minulého roku na svém kontě dva významné judikáty – jeden se týkal zásahu státu do hospodaření obce, druhý povinností města starat se o státní pozemky. V obou případech se soudy včetně soudu ústavního postavily na stranu obcí a měst a ve sporech tedy se svou právní argumentací uspěla. „Ano, i tyto judikáty zahrneme do přednášek v tomto roce a jsem ráda, že se jich podařilo dosáhnout. Nicméně tvrdím stále, že základem je dobrý zákon o obcích. V tomto směru považuji proto projekt Akademie samospráv za klíčový a věnuji mu dnes minimálně polovinu svého profesního času.“

Ivo Valenta, který projekt nejen zaštítil svým jménem, ale též jej financuje, je s průběhem nadmíru spokojen: „Nečekali jsme hned takový zájem ani tak jednoznačné výsledky. Ale je vidět, že jsme s paní magistrou ukázali na problém, který hýbe většinou obcí a měst, ale nejen to – jsme připraveni ho řešit.“

Na přednášky Akademie v měsíci lednu a únoru jsou už opět přihlášeny stovky zástupců obcí a měst. V květnu se pak bude konat v Praze na téma samosprávy obcí a měst celostátní diskuzní setkání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…