Premiér Petr Fiala se ve svém internetovém vysílání chlubil, že jeho vláda hned po nástupu snížila rozpočtové výdaje o 70 miliard. Tvůrci pořadu Aby bylo jasno však pouhým nahlédnutím do návrhů zjistili, že plánované výdaje se oproti původnímu návrhu rozpočtu, který připravila ještě Babišova vláda, snížily pouze o 34,5 miliardy.
Během roku navíc přijala vláda novelu, která rozpočtové výdaje navýšila tak, že původní Babišův návrh o 126 miliard překonávaly. Důvodem byly výdaje spojené s Ukrajinou, ale tuto rozpočtovou úpravu už Petr Fiala ve svých „Otázkách a odpovědích z Kramářovy vily“ zamlčel.
V lednu byl měsíční schodek českého rozpočtu třetí nejhorší od našeho vstupu do EU. Za měsíc leden je schodek 7 miliard velmi nezvyklý, právě v tomto měsíci se podle Jany Bobošíkové takové schodky nerodily ani v časech krizí. Vláda se tedy vrhla na další „úspory“.
Hlavním zdrojem úspor má být důchodová reforma, o které se v posledních dnech mluví skoro všude. Kromě toho chce premiér přepsat programové prohlášení vlády a aktualizovat její priority. „To není nic ani záhadného, ani překvapivého. Prostě každé programové prohlášení se musí po roce upravit,“ vykládal odběratelům svých sociálních sítí.
Tvůrci Aby bylo jasno prošli všechny vlády v historii ČR od Klause po Babiše. „Žádná z patnácti předchozích českých vlád své programové prohlášení neměnila,“ zjistili. Změna programového prohlášení, na jehož základě Poslanecká sněmovna vyslovuje vládě důvěru, totiž rozhodně není běžnou záležitostí.
Kromě toho podle Fialy vláda chystá „velký balík“ úsporných opatření. Ta mají vrátit do „dobré kondice“ státní rozpočet. „My si nemůžeme dovolit, aby pořád rostl dluh, abychom pořád žili na dluh, aby příští generace naše neodpovědné chování musely splácet,“ vysvětloval premiér.
„Dostat rozpočet do kondice“ je podle Bobošíkové hezké prořeknutí. Ukazuje totiž na jednu pozoruhodnou nákladovou položku, která rozhodně nesvědčí o vůli šetřit pro příští generace. Za peníze daňových poplatníků si Úřad vlády objednal sportovní náčiní za více než 100 tisíc korun.
„Do Strakovy akademie míří rotoped doplněný o bluetooth přijímač, za pozornost stojí i běžecký pás, na kterém přes bluetooth můžete virtuálně procestovat celý svět a vytvářet si vlastní trasy,“ vypočítávala Jana Bobošíková. Závěsná bradla, hrazda, ribstol, nebo posilovací lavice na břicho, pokračuje výčet nákupu.
„Nevíme, kdo se bude na Úřadu vlády věšet, kdo šlapat do pedálů, kdo dělat výmyk, a kdo virtuálně cestovat do Bruselu či Kyjeva. Ale víme, že kupovat si za peníze daňových poplatníků zařízení do fitness a zároveň snižovat valorizaci penzí je nestoudnost“.
Na závěr připomněla motto „šetřit na státu, ne na lidech“, které si Fialova vláda vepsala do programového prohlášení. A sarkasticky dodala, že na „lidech“- ministrech a úřednících – se ve Strakově akademii opravdu nešetří.
„Zlé jazyky ale tvrdí, že se ministři chtějí dát do kondice, aby mohli co nejrychleji utíkat, až občané pocítí důsledky jejich vládnutí,“ usmála se moderátorka na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav